Hlavní obsah

„Můj telefon je rozbitý, pošli mi peníze.“ Další dvě ženy naletěly podvodníkům na falešné zprávy

3:43
3:43

Poslechněte si tento článek

Dvě oznámení o podvodných jednáních, jejichž oběti uvěřily falešným zprávám a přišly tak o nemalé peníze, přijali během úterý policisté ve Varnsdorfu na Děčínsku. Podvodníci se tentokrát vydávali za blízké osoby prostřednictvím aplikace WhatsApp, přičemž jejich cílem bylo získat od obětí finance na nouzové situace, ve kterých se údajně ocitli.

Foto: Reuters

Kyberšmejdi opět zneužili WhatsApp.

Článek

V prvním případě obdržela žena SMS zprávu od neznámého čísla, ve které stálo: „Ahoj mami, mobil mi spadl do vody, mám nové číslo, pošli mi zprávu na WhatsApp.“ Společně s tím byl připojen odkaz do aplikace.

„Po zahájení konverzace si žena myslela, že si píše se svou dcerou, a v dobré víře na základě pokynů zaslala na cizí bankovní účet 49 tisíc korun s cílem pomoci s nákupem nového telefonu. Následně však zjistila, že komunikovala s neznámým pachatelem, který ji podvedl,“ uvedla děčínská policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vyšlo to i napodruhé

Druhý případ se týkal další ženy z Varnsdorfu, která obdržela SMS od neznámého čísla s textem: „Mami, tohle je moje nové číslo, můj telefon je rozbitý, pošli mi zprávu na WhatsApp,“ a uvedením nového telefonního čísla.

„Domnívala se, že komunikuje se svým synem. Podvodník ji poté požádal o zaplacení dvou faktur s odůvodněním, že se nemůže přihlásit do internetového bankovnictví. I v tomto případě jednala žena podle instrukcí ze zpráv a odeslala téměř 123 tisíc korun na cizí bankovní účet. Až později, při další žádosti o platbu, začala mít podezření, že naletěla podvodníkovi a vše oznámila na policii,“ popsala Kubíčková druhý nahlášený případ.

Policisté důrazně apelují na veřejnost, aby lidé nejednali ukvapeně a nejdříve si ověřili, s kým opravdu komunikují, nejlépe telefonickým hovorem či videohovorem s blízkými, kterých se žádost o peníze má týkat, a dali si pozor, co a komu platí. „Neodesílejte peníze na cizí účty, aniž byste věděli, komu patří,“ vyzývá policie.

Foto: Policie ČR

Před podvodníky, kteří se vydávají za rodinné příslušníky, varují policisté opakovaně.

Nejčastější podvody. Jak je odhalit a nenechat se okrást

Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, jejichž prostřednictvím se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.

Výběr článků

Načítám