Hlavní obsah

„Mami, mám nové číslo.“ Seniorka poslala podvodníkovi 80 tisíc korun

3:07
3:07

Poslechněte si tento článek

Na svou důvěřivost doplatila čtyřiašedesátiletá žena z Olomouce. Uvěřila, že na internetu komunikuje se svou dcerou, a zaplatila za ni fakturu. Celkem se jednalo o 80 tisíc korun. Peníze, které měly být platbou za nový mobil a notebook, poslala podvodníkovi.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Policie, ilustrační foto

Článek

„Žena prostřednictvím komunikační platformy obdržela zprávu „Mami, mám nové číslo“. Jelikož si myslela, že jí píše dcera, chtěla ji kontaktovat na starém telefonním čísle, ale dceři se nemohla dovolat. Proto uvěřila, že se opravdu jedná o její dceru,“ popsala počátek případu policejní mluvčí Ivana Skoupilová.

Vzhledem k tomu, že komunikace byla věrohodná, uhradila žena na žádost údajné dcery fakturu za její nový telefon a notebook. Zprvu se jí moc nechtělo. Podvodník, vystupující jako dcera, ale zprávami urgoval zaplacení faktury pod různými legendami.

„Žena proto v domnění, že pomáhá dceři, poslala téměř 80 tisíc korun. Poté podvodník přestal komunikovat,“ konstatovala Zajícová.

Policisté, na které se seniorka obrátila, se případem zabývají pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, za který dle trestního zákoníku hrozí až dva roky za mřížemi.

„Podobných podvodů přibývá, a proto varujeme občany, aby si informace vždy ověřili. Ptejte se na věci, které může znát jen skutečný příbuzný,“ dodala policejní mluvčí.

Nejčastější podvody. Jak je odhalit a nenechat se okrást

Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, jejichž prostřednictvím se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.

Výběr článků

Načítám