Hlavní obsah

Málem přišel o stovky tisíc. Nakonec prozřel a falešného bankéře dokonce vyfotil

2:55
2:55

Poslechněte si tento článek

Praha

Další podvod podle scénáře známého jako „falešný bankéř“ vyšetřují policisté v Praze. Případ by mohl zapadat do dosud nekonečné řady jemu podobných, jichž v poslední době značně přibývá. Nebývá ovšem obvyklé, že oběť zachytí podobu podfukáře. Muži, který málem přišel o stovky tisíc, se to podařilo a podezřelého vyfotil při videohovoru.

Foto: Policie ČR

Podvodník vydávající se pomocí falešného průkazu za pracovníka České národní banky

Článek

O případu v pondělí informoval mluvčí policie Richard Hrdina. Postup podvodníků odpovídal jako přes kopírák podobným podfukům: přes aplikaci WhatsApp se ozve neznámý člověk vydávající se za policistu s tvrzením, že na základě plné moci kdosi žádá jeho jménem v bance o půjčku, načež zavolá údajný pracovník České národní banky (ČNB) a veškeré lži potvrdí, či navíc dodá další podezření o jiných půjčkách.

Na konci května byl muž z Prahy značně vyplašen tvrzením údajného policisty a bankéře, kteří se navíc ve snaze vzbudit důvěru mnohdy prokazují falešnými pracovními průkazy. Začal proto věřit jejich příběhu a chytat se na pomyslnou udici podvodné nabídky „pomoci“.

„Jediným řešením údajně bylo anulování půjčky, a to tak, že si sám zažádá o finance, které mu pak předá, a tím dojde ke zrušení úvěrů,“ zmínil mluvčí s tím, že v daném případě se jednalo o celkem 800 tisíc korun.

Foto: Policie ČR

Muž podezřelý z pokusu o podvod

Poškozený stále v obavě o své peníze postupoval podle instrukcí. Ovšem v momentě, kdy měl půjčku tzv. předschválenou, mu naštěstí všechno došlo.

„Uvědomil si, že se jedná o podvod, čerpání úvěru nedokončil a žádné peníze tak nikomu nepředal. Místo toho vše nahlásil na policejní služebnu a předal policistům celou konverzaci včetně screenshotu s mužem, který se vydával za pracovníka banky,“ upřesnil Hrdina.

Policisté po muži z fotky pátrají a žádají o pomoc i veřejnost. „Pokud ho poznáváte nebo máte jakékoliv informace, které by vedly k jeho dopadení, volejte prosím linku 158,“ dodal mluvčí.

Policie případ prověřuje jako pokus o podvod, za což hrozí až pětileté vězení.

Kriminalisté před podobnými podfukáři v poslední době opakovaně varují a veřejnost nabádají k obezřetnosti. Co přesně bylo impulzem k prozření u muže ze zmíněného případu, policie neuvedla. Faktem ale je, že obecně by mělo lidi trknout už to, že volá sám policista, či dokonce ukazuje svůj průkaz.

Nesmysly o telefonátech lidí od policie a z ČNB

„Policisté a kriminalisté nikdy nikomu neposílají fotografie svých služebních průkazů,“ zdůraznila již dříve policie.

O stejný nesmysl se jedná s údajnými pracovníky ČNB, kteří nic podobného, jako je volání lidem, ani nemají ve své kompetenci.

„Pokud má kdokoliv podezření na to, že by jeho účet mohl být nějak napaden, ať kontaktuje pracovníky své banky, kde si tuto skutečnost může zcela jistě ověřit. Samozřejmě v případě podezření na podvodné jednání kontaktujte linku tísňového volání 158 dřív, než vás naprosto důmyslně podvodníci připraví o celoživotní úspory,“ dodali policisté.

Související témata:

Výběr článků

Načítám