Hlavní obsah

Hlasování na WhatsAppu? Neklikejte, varuje policie před novým trikem podvodníků

1:10
1:10

Poslechněte si tento článek

Policie důrazně varuje veřejnost před novým typem podvodů. Lidem při něm přijde do aplikace WhatsApp odkaz na hlasování v taneční soutěži nebo podobný odkaz. Pokud na něj dotyčný klikne, pachatel získá přístup k jeho účtu a z něj rozešle kontaktům žádost o půjčení peněz s tím, že je zítra vrátí.

Foto: Reuters

Aplikace WhatsApp (ilustrační snímek)

Článek

„Následně zašle číslo účtu, na který požaduje peníze poslat,“ informovala Novinky policejní mluvčí Miroslava Glogovská s naléhavou výzvou, aby lidé na podobné odkazy nereagovali.

„Od včerejška v Ústeckém kraji řešíme několik případů, kdy neznámý pachatel tímto způsobem získá přístup do cizího whatsappového účtu. Jen v okrese Chomutov jsme za pouhý den zjistili nejméně pět poškozených, kteří neznámému podvodníkovi poslali částky od 27 do 30 tisíc korun v domnění, že půjčují peníze svému známému,“ doplnila mluvčí.

Obdobné případy se podle ní v posledních hodinách objevily i na Mostecku, Lounsku, ale i jinde v republice.

„Pokud vám přijde požadavek na půjčení peněz, nic neposílejte a nejprve si důsledně, nejlépe tak, že zavoláte přímo žadateli o půjčku, ověřte, zda je to skutečně on, kdo vás o půjčku žádá,“ nabádá Glogovská.

Podvodníci si hrají na novináře

Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.

Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.

Výběr článků

Načítám