Hlavní obsah

„Tělo nezletilého chlapce nalezeno v lese.“ Takhle falešní novináři obírají důvěřivce

3:47
3:47

Poslechněte si tento článek

Falešní novináři znovu útočí a zneužívají při tom jméno a logo zpravodajského serveru Novinky.cz. Po článcích o politicích a celebritách podstrkávají na sociálních sítích vymyšlený článek o mrtvém mladíkovi a údajně šokujícím motivu pachatele. Ve skutečnosti se ale jen snaží z důvěřivců vytáhnout peníze.

Foto: koláž Novinky.cz

Ukázka podvodného článku na doméně novinkytops.cz

Článek

„Po dlouhém pátrání byl v lese nalezen tělo nezletilého chlapce se známkami násilí, podezřelý byl zadržen a motivy odhalené během vyšetřování šokovaly i zkušené kriminalisty,“ hlásá titulek podvodného článku. Už podle chyb v první části by měli lidé zbystřit.

Že se nenacházejí na nejčtenějším zpravodajském serveru, nýbrž na podvodných stránkách, mohou ovšem uživatelé okamžitě a jednoznačně zjistit podle adresy v prohlížeči. Místo správné adresy novinky.cz totiž podvodníci využívají podvodnou doménu novinkytops.cz. V minulosti se podobné falešné články objevily také na serverech s doménami novinkyspecialy.cz a novinkykrimi.cz.

Redakce nemá se zmiňovanými weby nic společného a podnikla již právní kroky, aby byly zablokovány a neohrožovaly tuzemské uživatele.

Foto: Novinky

Ukázka podvodného článku, který redakce zachytila

Všechny tři domény s českou koncovkou si kdosi zaregistroval na jméno Evaldas Stulgys a jako svou adresu uvedl město v Litvě. Ostatní kontaktní údaje jsou anonymní. Jak už to u podobných podvodů bývá, všechny informace budou s velkou pravděpodobností smyšlené.

Útočníci pouze využívají toho, že zaregistrovat novou doménu je velmi snadné, je to většinou otázka pár minut. Naopak odhalení podvodného webu a jeho následná blokace je často otázkou i několika dnů či týdnů. Na takto nebezpečné domény Novinky pravidelně upozorňují.

Anketa

Narazili jste už letos na podvodný článek, který imitoval vzhled Novinek?
Ano, opakovaně.
49,3 %
Ano, ale zatím jen jednou.
4,1 %
Zatím ještě ne.
46,6 %
Celkem hlasovalo 2277 čtenářů.

Hlavně šokovat

V nejnovějším podvodném článku, který redakce zachytila, se snaží kyberšmejdi hlavně šokovat. Smyšleným případem o mrtvém chlapci pak plynule přejdou na informace o investiční platformě, která měla být hlavním motivem trestného činu.

Platformu se prý redakce rozhodla vyzkoušet. Načež přijdou s bombastickým odhalením, že právě díky investicím do kryptoměn je možné vydělat bez práce pořádný balík peněz.

Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po nich v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho „pomocí“ jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí je přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.

Uživatelé by neměli v žádném případě své osobní informace do registračního formuláře vyplňovat. Pokud tak učiní, měli by se vyvarovat následné komunikace se správcem platformy a odesílání jakýchkoli finančních prostředků.

Proč kyberšmejdi zneužívají vzhled serveru Novinky.cz?

Důvod, proč kyberšmejdi používají vzhled a logo zpravodajského serveru Novinky.cz, je vcelku prostý. Snaží se tak vzbudit u lidí pocit důvěry velkého média, načež jim naservírují „zaručené investiční rady“.

Design serveru Novinky.cz je imitován vcelku zdařile, což může i jinak ostražité uživatele zmást. Pozornější čtenáři si však mohou všimnout, že v adresním řádku internetového prohlížeče je úplně jiná doména nebo že odkazy na jednotlivé rubriky v záhlaví podvodné zprávy vůbec nefungují.

Je tedy zřejmé, že jde o jednoúčelově vytvořenou stránku, která má za úkol důvěřivce navnadit, a právě značka Novinek má přispět k tomu, aby zpráva působila důvěryhodně.

Důvěryhodnost se snaží kyberzločinci zvýšit i připojením falešné diskuse s hromadou údajných spokojených zákazníků, kteří již z investic profitují.

Blokace není snadná

Podobné falešné články se samozřejmě zobrazují i na různých zahraničních internetových doménách. Na podvodné odkazy můžete narazit dokonce i na Facebooku, ve vyhledávání Googlu či na YouTube. Kyberšmejdi si jejich propagaci jednoduše zaplatí jako reklamu.

Využívají přitom toho, že tyto internetové platformy působí po celém světě. Reklamu si tak zakoupí někde v zahraničí, kde českému textu nikdo nerozumí, a nemůže tedy snadno odhalit, že se jedná o phishingový podvod.

Kvůli tomu, že se neustále mění internetové domény, na kterých jsou podvodné články umístěny, zpravidla nepomáhá ani nahlašování falešných reklam poskytovatelům služeb. Totožná reklama se jednoduše objeví znovu, pouze na jiných internetových stránkách.

Řešením je samozřejmě blokace podvodných domén, ale ty přibývají zpravidla rychlejším tempem, než jsou zakazovány. Podvodníci mohou relativně snadno zřídit klidně i stovky podvodných domén za den. To je hlavní důvod, proč se falešné internetové stránky s investičními radami šíří internetem jako lavina.

V galerii níže naleznete ukázky dalších podvodných článků, které se v posledních měsících objevily na síti. Některé jsou zdařilejší, jiné kopírují pouze logo serveru Novinky.cz.

Výběr článků

Načítám