Hlavní obsah

Biden: Trump zaspal, hackerský útok je vážná hrozba

23. 12. 2020, 9:45 – Washington

Nedávný hackerský útok na americké veřejné instituce i soukromé společnosti, za nímž zřejmě stojí Rusko, je podle nastupujícího prezidenta Joea Bidena vážnou hrozbou pro národní bezpečnost USA a musí na něj přijít náležitá odpověď. Demokrat rovněž obvinil nynějšího republikánského prezidenta Donald Trumpa, že útok dopustil, neboť prý nevěnoval dostatečnou pozornost kybernetické obraně.

Foto: Mike Segar, Reuters

Joe Biden

Článek

„Tento útok se stal za vlády Donalda Trumpa, když nedával pozor,” řekl Biden s tím, že napadení systémů bylo naplánováno a provedeno velmi důsledně a útočníci na něm pracovali nejméně od konce minulého roku. Demokrat přitom dodal, že stále neviděl žádné důkazy o tom, že by se nyní podařilo útok dostat pod kontrolu.

Současná administrativa by podle něj měla jasně přisoudit zodpovědnost za napadení Rusku. O tom, že za útokem stojí Moskva, již dříve veřejně promluvil například šéf americké diplomacie Mike Pompeo či ministr spravedlnosti William Barr. Trump se však podobným slovům dosud vyhýbá a v nedávném tweetu poznamenal, že by viníkem mohla být například Čína. Experti to však nepokládají za pravděpodobné.

Za hackerskými útoky na americké instituce stojí Rusko, obul se Schiff do Trumpa

Bezpečnost

Biden se rovněž opět bez bližších podrobností zavázal, že po svém nástupu do funkce přijme „významné kroky”, aby dohnal původce útoku k odpovědnosti.

Podle dosud dostupných informací se hackerům podařilo dostat prostřednictvím síťového nástroje americké společnosti SolarWinds škodlivý kód do systémů řady amerických ministerstev včetně národních laboratoří či Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA), který spravuje americké jaderné zbraně. Kromě toho získali přístup rovněž do sítí mnohých soukromých firem.

Hackeři byli například po řadu měsíců zřejmě schopni nepozorovaně odposlouchávat interní e-mailovou korespondenci, dokud přítomnost škodlivého kódu před několika týdny neodhalili američtí experti. Podle některých činitelů by se mohlo jednat o nejvážnější kybernetický útok v americké historii. Trump se k němu dosud oficiálně nevyjádřil.

Hackeři napadli americké instituce. Dostali se i do úřadu jaderných zbraní

Bezpečnost

Reklama

Související články

Výběr článků