Článek
Obraz byl představen minulý čtvrtek (10. července) na britské misi při Světové obchodní organizaci (WTO) a OSN v Ženevě během summitu AI for Good 2025.
Byl vytvořen pomocí pokročilých algoritmů umělé inteligence robota Ai-Da, který využívá robotické rameno, olej na plátně a kamery v očích.
Ultrarealistický robot patří mezi jedny z nejpokročilejších na světě a je navržen tak, aby se podobal lidské ženě s výraznou, realistickou tváří, velkýma oříškovýma očima a hnědými vlasy.
Ruce jsou však nezaměnitelně robotické, s odhaleným kovem, a lze je vyměnit podle toho, jakou uměleckou formu zrovna cvičí, píše web The Straits Times.
„Prezentace mého portrétu Jeho Veličenstva krále Karla III. není jen tvůrčím činem, je to vyjádření o měnící se roli umělé inteligence v naší společnosti a reflexe toho, jak umělá inteligence formuje kulturní krajinu,“ uvedla robotka Ai-Da na summitu v Ženevě.
„Hodnota mého uměleckého díla spočívá v tom, že slouží jako katalyzátor diskusí, které zkoumají etický rozměr nových technologií,“ dodala.
Algoritmy umělé inteligence
Ai-Da také podrobně popsala metody a inspiraci, které stojí za jejím dílem. Navíc zdůraznila, že nemá v plánu nahradit člověka.
„Při tvorbě svých uměleckých děl používám různé algoritmy umělé inteligence. Začínám se základní myšlenkou nebo konceptem, který chci prozkoumat, a přemýšlím o účelu umění. Co bude říkat?“ vysvětlila Ai-Da.
Robot Ai-Da, pojmenovaný po první programátorce počítačů Adě Lovelace, je dílem specialisty na moderní a současné umění Aidana Mellera.
Ten již dříve uvedl, že tento robot s umělou inteligencí má vyvolat diskusi o tom, jak interagujeme s technologiemi a umělou inteligencí, a že se jedná o významný moment.