Článek
Projekt Mechanize, zaměřený na automatizaci pracovního prostředí a ekonomiky pomocí umělé inteligence, byl oficiálně spuštěn ve čtvrtek 17. dubna jeho zakladatelem, známým výzkumníkem v oblasti AI Tamayem Besirogluem. Tento krok oznámil na platformě X, kde sdílel vizi své nové společnosti a cíl, kterého chce dosáhnout.
„Plné automatizace veškeré práce a ekonomiky dosáhneme vytvořením simulovaných prostředí a hodnocení, která zachytí celý rozsah toho, co lidé dělají ve své práci,“ napsal ve své tiskové zprávě Besiroglu.
„To zahrnuje používání počítače, plnění dlouhodobých úkolů, které nemají jasná kritéria úspěchu, koordinaci s ostatními a změnu priorit tváří v tvář překážkám a přerušením,“ dodal.
Nahrazení skoro každého lidského pracovníka agentem AI
Podle webu TechCrunch to znamená, že společnost pracuje na nahrazení skoro každého lidského pracovníka agentem AI. Startup chce totiž poskytovat data, hodnocení a digitální prostředí, aby bylo možné automatizovat jakoukoli práci zaměstnanců.
„Naše bezprostřední zaměření je skutečně na práci bílých límečků, nikoliv na manuální práce, které by vyžadovaly robotizaci,“ upřesnil pro TechCrunch výzkumník.
Besiroglu také určil celkový adresovatelný trh společnosti Mechanize tak, že sečetl všechny mzdy, které jsou v současnosti vypláceny lidem. Podle něj je tržní potenciál absurdně velký.
Pracovníci v USA dostávají ročně souhrnně asi 18 bilionu dolarů (393 bilionů Kč). Pro celý svět je toto číslo více než třikrát vyšší, přibližně 60 bilionu dolarů (1,3 biliardy Kč) ročně.
„Explozivní hospodářský růst, který by pravděpodobně vyplynul z úplné automatizace práce, by mohl přinést obrovskou hojnost, mnohem vyšší životní úroveň a nové zboží či služby, které si dnes ani neumíme představit. Naší vizí je realizovat tento potenciál co nejdříve,“ napsal výzkumník.
I'm starting a new company: Mechanize.
— Tamay Besiroglu (@tamaybes) April 17, 2025
Mechanize will build virtual work environments, benchmarks, and training data to enable the full automation of all work.
We're hiring: hiring@mechanize.work. https://t.co/n5JOli2Ysk
Výhoda pro firmy, nevýhoda pro zaměstnance
Nový projekt vyvolal vlnu kritiky a kontroverze, ale také velké množství ohlasů. Někteří lidé Mechanize podporují, jiní se naopak bojí, že to bude znamenat obrovské ztráty pro samotné lidi.
„Obrovský respekt k práci zakladatelů Epoch AI, ale je smutné to vidět. Automatizace většiny lidské práce je pro některé společnosti skutečně obrovskou výhrou. Proto se o ni již snaží mnoho největších společností na světě. Pro většinu lidí to naopak ale bude obrovská ztráta,“ napsal fyzik Anthony Aguirre na platformě X.
Kontroverzní však není jen poslání samotného startupu, ale celý výzkumný institut Epoch AI. Ten se zabývá umělou inteligencí, analyzuje ekonomické dopady umělé inteligence a vytváří srovnávací testy její výkonnosti.
Přestože vize a poslání Besiroglu mohou tedy být pro někoho extrémní, technický problém, který tím chce vyřešit, je legitimní. Pokud bude mít každý lidský pracovník osobní posádku AI agentů, která mu pomůže vyprodukovat více práce, mohla by opravdu následovat ekonomická hojnost.
Výzkumník má podle webu TechCrunch také pravdu v tom, že v současné době obsahují modely umělé inteligence závažné nedostatky a nefungují tak příliš dobře.
„AI agenti jsou v dnešní době nespolehliví, neuchovávají informace, mají problém samostatně dělat zadané úkoly a nedokážou plnit dlouhodobé plány, aniž by se dostali z kolejí,“ popsal Besiroglu.
Není však zdaleka sám, kdo pracuje na nových AI agentech a vylepšeních. Obří společnosti jako Salesforce, Microsoft a OpenAI budují agenturní platformy a nové startupy vznikají jako na běžícím páse. Nová éra se tedy pomalu, ale jistě blíží.