Článek
Podle tureckého státního zastupitelství představují některé odpovědi chatbota hrozbu pro veřejný pořádek a mohou být kvalifikovány jako trestný čin se sazbou až čtyř let vězení. Soud proto nařídil tureckému telekomunikačnímu úřadu (BTK), aby okamžitě zajistil zablokování přístupu k této službě.
Podle kybernetického experta Yamana Akdenize, kterého cituje agentura Reuters, turecké úřady identifikovaly přibližně 50 problematických odpovědí, které vedly k zahájení vyšetřování a následnému zákazu.
V posledních letech Ankara výrazně zpřísnila regulaci digitálního prostoru. Zavedla nové zákony, které státním institucím umožňují větší dohled nad obsahem na sociálních sítích a streamovacích platformách. V rámci těchto pravomocí již dříve došlo k dočasnému zablokování či omezení přístupu k některým internetovým službám.

Turecký prezident Tayyip Erdogan
Jak mohou státy zablokovat části internetu?
Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát kdykoliv zablokovat. Neplatí to přitom jen o Turecku, ale prakticky o jakékoliv zemi.
„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.
Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Proto musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.
Více se o celé problematice dozvíte v našem dřívějším článku.

Elon Musk