Hlavní obsah

Diagnostiku celiakie by mohla urychlit AI, vyrovná se patologům

3:10
3:10

Poslechněte si tento článek

Vědci a vědkyně z Cambridgeské univerzity vyvinuli nástroj s umělou inteligencí (AI), který by mohl urychlit diagnostiku celiakie. V současnosti může totiž diagnostika tohoto onemocnění trvat i několik let. Umělá inteligence by tak mohla pomoci nejen pacientům a pacientkám, ale i ulevit přetíženým zdravotním systémům a zkrátit čekací lhůty na vyšetření.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které je způsobené celoživotní nesnášenlivostí lepku (glutenu). Prevalence celiakie v Evropě se odhaduje na 1 %, v Česku celiakií trpí 28 tisíc obyvatel.

Lepek u celiaků způsobuje rozvoj autoimunitního zánětu sliznice tenkého střeva. Mezi příznaky celiakie patří žaludeční křeče, průjem, kožní vyrážky, úbytek hmotnosti, únava a anémie.

Neléčená celiakie může vést k závažnějším komplikacím, jako je podvýživa, osteoporóza, anémie a neplodnost, a také ke zvýšenému riziku některých druhů rakoviny a dalších autoimunitních onemocnění.

Diagnostika celiakie probíhá na základě vyšetření krve, kde se hledá přítomnost protilátek proti lepku. Pokud je výsledek pozitivní, následně patologové provádějí biopsii, kde hodnotí mikroskopické změny sliznice.

Patologové jsou ale často zatíženi diagnostikou závaznějších onemocnění, jako je například rakovina. V důsledku toho jsou čekací listiny na diagnostiku celiakie velmi přetížené.

Umělá inteligence se vyrovná patologovi

Nová studie zveřejněná v časopise New England Journal of Medicine AI zkoumala, jak si umělá inteligence založená na modelu strojového učení povede v diagnostice celiakie.

Nástroj byl trénován na různorodém souboru biopsií, který čítal téměř 3400 snímků pořízených ve čtyřech nemocnicích.

Následně byla umělá inteligence testována na novém souboru 650 snímků z jiné nemocnice. Předpovědi byly porovnány s nezávislými diagnózami čtyř specializovaných patologů.

Podle vědeckého týmu model správně diagnostikoval více než 97 případů ze 100. Až v 98 % model také správně identifikoval, že lidé celiakii nemají.

Nejenže se umělá inteligence vyrovnala patologům, při diagnostice byla i rychlejší. Analýza každé biopsie totiž patologům zabere pět až deset minut, umělé inteligenci asi minutu.

„S umělou inteligencí by pacienti mohli získat výsledek téměř okamžitě, protože je schopna vygenerovat výsledky za méně než minutu a ihned po naskenování biopsie. Proto by s AI nikdy nevznikla čekací listina,“ uvedl pro The Guardian spoluautor výzkumu Florian Jaeckle.

Výběr článků

Načítám