Článek
„Každý umělecký detail těchto zbraní odkazuje na ikonický stíhací letoun Spitfire a odhodlání, s nímž naši letci bojovali za svobodu vlasti,“ uvedl za Českou zbrojovku Uherský Brod mluvčí Radek Hauerland.

Sběratelský kousek pistole CZ 75 RAF
Závěr zbraně je podle něj opatřen porty neboli hlavňovými odfuky inspirovanými výfuky motoru Rolls-Royce Merlin, jehož zvuk se navždy zapsal do paměti válečných letců.
„Z povrchu pistole vystupuje imitace nýtovaného plátování stíhaček, design střenky vychází z křídel spitfiru. Na levé střence najdeme stříbrný Československý odznak polního pozorovatele – letce. A napínací drážky v zadní části závěru připomínají tzv. paví oko – britskou kokardu neboli RAF roundel. Což je kruhový symbol tvořený několika soustřednými kruhy,“ pokračoval Hauerland.

Pistole CZ 75 RAF
Výzdobu dotváří rytina čepicového odznaku RAF na dně zásobníku motto Per Ardua Ad Astra (Přes překážky ke hvězdám).

Další ukázka sběratelského kousku pistole
Pistole CZ 75 RAF se vyrábějí z chrom-molybdenové oceli a mají niklovaný povrch s leštěnými výstupky na střenkách. Opatřeny jsou unikátními výrobními čísly, jejichž formát odkazuje na čtyři československé perutě Royal Air Force – 310., 311., 312. a 313. Každé z nich je věnováno čtrnáct exemplářů.
Každá pistole je uložena v hliníkovém boxu s tvarem inspirovaným olejovou nádrží spitfiru.
„Průzor víka připomíná čelní štítek kokpitu, vnitřní gravírování přístrojovou desku. Součástí papírové krabice je sběratelský certifikát, replika Záslužného leteckého kříže (DFC), klíček k boxu ve tvaru spitfiru, brožura věnovaná československým letcům v RAF a ručně malovaný obraz letounu z doby druhé světové války,“ dodal Hauerland.

Pistole CZ 75 RAF
Pistole CZ 75 je považována za jednu z nejvýznamnějších konstrukcí v dějinách moderních palných zbraní. Limitovaná edice se snaží tuto legendu povýšit na umělecký artefakt, jenž nese podle Hauerlanda stopy leteckého designu a vojenské hrdosti.

Každý umělecký detail těchto zbraní má odkazovat na stíhací letoun Spitfire.
V RAF během druhé světové války sloužilo přibližně 2500 Čechoslováků. Pět stovek z nich v boji za svobodu okupované vlasti položilo své životy.
Myšlenka vytvořit poctu československým letcům RAF se podle vedení zbrojovky zrodila již v roce 2019 díky návrhu rytce Reného Ondry. Její realizace začala v roce 2023 a během náročného procesu se spojily světy precizního strojírenství, historie i umění. Na vzniku edice CZ 75 RAF se kromě jiných podíleli i výtvarník David Černý či ilustrátor Jaroslav Velc.

Myšlenka vytvořit poctu čs. letcům RAF se podle vedení zbrojovky zrodila již v roce 2019 díky návrhu rytce Reného Ondry.