Článek
Vybíral patřil mezi letce, kteří za druhé světové války působili v britském letectvu. Velel nejprve 312. peruti a poté celé skupině československých stíhacích pilotů.
Městská část se rozhodla jeho památku uctít malbou při příležitosti oslav 80 let od ukončení války. Na Černém Mostě je po československých letcích pojmenována třicítka ulic.

Murál v Praze 14
„Tomáš Vybíral svými vojenskými činy přispěl k porážce totalitní ideologie. To je téma, které je kvůli ruské agresi na Ukrajině aktuální i dnes. My všichni se musíme snažit jít v jeho stopách,“ řekl při odhalení díla britský velvyslanec v ČR Matthew Field.
„V Británii na Čechoslováky, kteří s námi bojovali proti společnému nepříteli, stále vzpomínáme,“ dodal Field. Spolupráce obou států byla intenzivní v době Vybíralovy vojenské kariéry a je podle velvyslance intenzivní i dnes, právě kvůli dění na Ukrajině.
Projekt za půl milionu
Malba vyšla městskou část na zhruba půl milionu korun. Akce navázala na loňskou rekonstrukci prostranství, kterou radnice uskutečnila při projektu zvyšujícím bezpečnost v okolí školy.
Autorkou uměleckého návrhu je designérka ze studia DrawETC, která si říká Troy. Práce jí zabraly dva měsíce, samotné provedení malby pak trvalo šest dní.
„Vymyslela, že tu vytvoříme tzv. polymorfní efekt, to znamená to, že se nám malba po těch schodech v jedné části rozlévá, ale ve chvíli, kdy člověk najde to správné místo, tak se mu celá malba slije do jedné a vidí ji jako jednu krásnou rovinu,“ vysvětluje její pojetí Radovan Jelínek, kreativní producent ze studia.

Murál se nachází u ZŠ Vybíralova ve stejnojmenné ulici pojmenované po hrdinném letci.
„Na murálu můžeme vidět obě letadla, na kterých Vybíral létal, byl to hurricane a spitfire, na nich můžeme vidět jeho volací znaky a také znaky jeho kolegů a kamarádů ze 312. perutě. Je tam také obličej Tomáše Vybírala a vzadu znak perutě,“ popisuje dílo Jelínek.
Na schodech nechybí ani nápis „Non multi sed multa“ - „Ne mnozí (muži), ale mnoho (činů)“, což bylo heslo právě 312. stíhací perutě.
Schodů s letci bude víc
Radnice ještě na schodiště doplní plaketu s QR kódem, který bude odkazovat na informace o projektu a letcích na webu Prahy 14, v plánu je třeba také tematický komiks. „Je potřeba si připomínat tyto hrdiny – kdy jindy než v této době,“ myslí si iniciátor projektu a zdejší patriot Vojtěch Havlovec.
Už před několika lety nechalo nedaleko podobné schody s murálem vybudovat obchodní centrum Černý Most na počest letce Josefa Brykse.

Schody jsou veřejně přístupné.
Podle starosty Prahy 14 Jiřího Zajace (ODS) chce městská část v umisťování podobných murálů na schodištích v městské části pokračovat, aktuálně radnice jedná s majitelem vybraných lokací, kterým je TSK.
„Příštích schodů – s největší pravděpodobností pánů Ocelky a Vašátka – bychom se mohli dočkat příští rok,“ dodala místostarostka Soňa Tománková (Naše Čtrnáctka).
Ve Francii i Británii
Tomáš Vybíral se narodil v roce 1911 v Moravském Písku u Uherského Hradiště a po vystudování gymnázia se rozhodl pro kariéru v armádě. Vojenskou akademii absolvoval v roce 1936 jako pilot s hodností poručíka.
Po německé okupaci uprchl ze země přes Polsko do Francie, kde se jako letec účastnil bojů na západní frontě. Poté spolu s dalšími letci odplul do Velké Británie, kde se stal jedním ze zakládajících členů 312. československé stíhací perutě.
Po válce se vrátil do Československa, ale po únorovém převratu byl nucen v roce 1948 znovu emigrovat. Zemřel v Londýně v roce 1981, po sametové revoluci byl povýšen na generála in memoriam.

Tomáš Vybíral