Hlavní obsah

Americký pilot sundal poslední německou stíhačku. Na jeho počest vznikl památník

3:09
3:09

Poslechněte si tento článek

Hlohová

Osmého května 1945 ráno vyděsila obyvatele Hlohové na Domažlicku prudká palba z nebe. Spatřili německé letadlo, a tak okamžitě začali schovávat vyvěšené československé vlajky. Později se ukázalo, že šlo o nouzové přistání stíhačky, kterou sestřelil americký pilot Stanley Newman. Na jeho počest teď vznikl v obci památník.

Foto: Zdeněk Šimka

Linda Steer (vlevo) u památníku, který vznikl na počest jejího otce Stanleyho Newmana.

Článek

Německý letoun Focke-Wulf skončil nedaleko vesnice na poli Václava Šimky. „To byl můj dědeček. Vyprávěl mi o tom, co se tehdy stalo,“ vzpomínal současný kronikář obce Zdeněk Šimka.

Lidé byli v tu chvíli zmatení. „Sousedka křičela, ať se rychle sundají vlajky. Myslela si, že Němci střílí po nich,“ pokračoval. Někteří odvážlivci ze vsi se běželi podívat na pole, kam stíhačka dosedla.

Podle svědectví však vyskočili z jednomístného stroje dva letci a snažili se uniknout do lesa. „Občané je ale zadrželi a předali Američanům, kteří byli ve Stankově,“ líčil Šimka. Připomněl, že šlo o poslední sestřel německé stíhačky během druhé světové války.

Ač si lidé příběh ve vsi předávali z generace na generaci, o osudu pilota Stanleyho Newmana neměli ani tušení. Až v roce 2017 ho vypátral právě Šimka. „Nejdřív jsem v historické knize našel jeho jméno. Potom jsem na internetu narazil na článek o něm a kontaktoval jeho příbuzné,“ nastínil.

K velkému překvapení se mu ozval samotný Newman. „Byl nadšený, že si na tuhle událost po takové době ještě vůbec někdo vzpomněl,“ podotkl kronikář. „Pro mě to byl trochu zázrak,“ přiznal. Začal si s ním pravidelně dopisovat a zjistil další podrobnosti o jeho životě i květnovém sestřelu 1945.

Z letiště ve Fürthu u Norimberku tehdy vzlétla hlídka dvou průzkumných Mustangů P-51 letectva USA. Jeden stroj pilotoval podporučík Newman. „Jejich úkolem bylo kontrolovat soustředění Němců do zajateckých táborů,“ vysvětlil kronikář.

Nedaleko Plzně zahlédl Newman dvě stíhačky Focke-Wulf FW 190 A, jež porušily zákaz přesunů v den kapitulace. „Američané je začali pronásledovat a ostřelovat. Němci byli nuceni nouzově přistát,“ řekl Šimka.

První letoun skončil nedaleko Dolní Kamenice, druhý u Hlohové. Newman později dostal plaketu za sestřelení posledního německého stíhače během války. „Dál sloužil v armádě a zúčastnil se válek v Koreji i ve Vietnamu,“ zmínil.

Obec Hlohová mu udělila v roce 2018 čestné občanství. „Měl z toho radost, ale kvůli zdravotnímu stavu už nemohl přicestovat,“ podotkl tamější starosta Jiří Čapek (nezávislý). Doplnil, že Newman v roce 2023 zemřel.

Foto: Zdeněk Šimka

Linda Steer (vpravo) se svým manželem, synem a jeho rodinou u památníku.

K letošnímu osmdesátému výročí vznikl na jeho počest památník. „Stojí asi dvě stě metrů od místa, kde německé letadlo přistálo. Dorazila dcera Linda s manželem, synem a jeho rodinou. Bylo to opravdu úžasné setkání. Jim i lidem tekly slzy dojetí,“ popsal starosta.

Linda Steer při slavnostní akci poděkovala za vřelost i přátelské přijetí, které se jim dostalo. „Otec vaši obec velice miloval,“ zdůraznila ve svém projevu. Z Ameriky přivezla jeho uniformu, kterou Hlohová zapůjčí plzeňskému Pattonovu muzeu.

Dílo za více než půl milionu korun vytvořili místní řemeslníci. Přispět na něj se rozhodli i Newmanovi potomci.

Výběr článků

Načítám