Hlavní obsah

Na holky a pivo nebyl čas, vzpomínal v Plzni americký veterán Harry Humason

2:23
2:23

Poslechněte si tento článek

Plzeň

Plzeň se dočkala. Na Slavnosti svobody, připomínající osvobození města Pattonovou armádou, opět dorazil alespoň jeden americký válečný veterán, předchozí tři roky nepřijel žádný. Ze západního pobřeží Spojených států přiletěl Harry Humason.

Americký válečný veterán Harry Humason v Plzni vzpomínal na osvobození jihozápadních ČechVideo: Ivan Blažek, Novinky

Článek

K cestě přes Atlantik se Humason odhodlal v devětadevadesáti letech a v pátek 2. května se v západočeské metropoli vitální starý pán krátce setkal s novináři.

Do Evropy se vrátil po dlouhých osmdesáti letech, poté co jej vypátral a oslovil historik Jiří Klůc. O plzeňských oslavách do té doby neslyšel. „Je tady úžasná atmosféra, strašně milí lidé a zajímavá architektura,“ pochválil město. Za války zde nebyl – v řadách 2. pěšího pluku páté pěší divize 3. armády generála Pattona bojoval na jihu Čech u Volar.

„Na Teplé Vltavě. Dostali jsme se k řece, byly tam ještě československé pevnůstky, Němci tam měli děla. Nakonec jsme řeku nepřekročili, znamenalo by to nepochybně ztráty. U jiné řeky v Německu jsem viděl sbírat mrtvá těla,“ vzpomínal Humason.

Do armády vstoupil dobrovolně jako teprve osmnáctiletý kluk. Když se dostal do Československa, bylo mu devatenáct.

Foto: archiv Jiřího Klůce

Do armády vstoupil v osmnácti letech.

„Na české holky nebo pivo nebyl čas, ostatně jsme tady byli jen krátce, asi týden, a jen několik kilometrů od hranice. Slyšeli jsme z dálky, jak Sověti střílí na Němce – a ti se k nám pokoušeli dostat do zajetí. Pamatuji se na lovecký zámeček, kde jsme je drželi, než jsme je eskortovali dál do týlu. A také se pamatuji na německé letadlo, které letělo nad námi a my na něj nesměli střílet. Prý v něm byli němečtí zástupci, v souvislosti s kapitulací,“ podotkl veterán, který u armády působil jako takzvaný BAR man, tedy jako střelec z Browningovy automatické pušky, lehkého kulometu.

Foto: Ivan Blažek, Novinky

Veterána Harryho Humasona vypátral historik Jiří Klůc.

Američané v té době věděli, že se v Praze bojuje. „Povstání vypuklo příliš brzy, měli jsme jít na pomoc, ale pak se situace změnila,“ poznamenal Humason. Do Prahy se tak podívá až teď v rámci vzpomínkových akcí 8. května, poté jej čeká přesun do německého Frankfurtu nad Mohanem. „Ten pamatuji jako kompletně zničený, jsem zvědavý, jak to tam bude vypadat,“ dodal.

Harry Humason se krátce po konci války vrátil do Ameriky. „Dostali jsme volno na pětačtyřicet dní a pak se s námi počítalo v Pacifiku proti Japoncům. Naštěstí válka skončila dřív,“ uzavřel.

Foto: Ivan Blažek, Novinky

Harry Humason si v pátek večer užíval program na plzeňském náměstí Republiky.

V Plzni bude hlavní celebritou v nedělním konvoji historických vozidel a zúčastní se také úterního pietního aktu u pomníku Díky, Ameriko!

Související témata:

Výběr článků

Načítám