Hlavní obsah

Výplata důchodů u přepážek zdraží

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Lidé, kteří dostávají penzi v hotovosti poštou, si od září za tuto službu o šest korun připlatí. Ve čtvrtek to oznámila Česká správa sociálního zabezpečení.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Výplata důchodu v hotovosti prostřednictvím České pošty je zpoplatněna a za každou splátku důchodu zaplatí klient od 1. září částku 35 korun místo původních 29 korun. Jedná se o zvlášť stanovenou cenu mimo standardní sazebník České pošty. O tento poplatek je pak snížena vyplácená částka důchodu,“ sdělila mluvčí správy Jitka Drmolová.

Zdražení se netýká těch, kdo důchod začali pobírat před rokem 2010. Za ně poplatek hradí správa sociálního zabezpečení.

Doporučují účet

Úřad loni poštou zasílal 674 100 důchodů. Zhruba polovina lidí si pro ně chodí na pobočku, polovina si je nechává doručovat domů. Celkem to činí zhruba čtvrtinu ze všech penzí. Tři čtvrtiny důchodců si nechávají penzi posílat na účet.

Sociálně citlivé to není. Rentabilitu pošty to nezachrání
Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů

I když se poplatek netýká těch nejstarších příjemců důchodů, zástupci seniorů zdražení kritizují.

„Je to výdaj navíc. Sociálně citlivé to není. Na poštu chodí lidé, kteří nemají internet ani účet. Z nějakého důvodu mají radši hotovost v ruce, nechtějí karty, chtějí to mít pod kontrolou. Na tom není nic špatného,“ řekla ve čtvrtek Právu předsedkyně Rady seniorů Lenka Desatová. „Navíc z mého pohledu, ten zvýšený poplatek rentabilitu pošty nezachrání,“ dodala.

Změny v mimořádných valorizacích penzí postihnou i chudší důchodce

Ekonomika

Sociální správa doporučuje penzistům nechat si posílat peníze na účet nebo na účet svého manžela či manželky. „Toto mě zaráží, že něco takového radí. Řešili jsme řadu případů, kdy dojde k úmrtí, notář na několik měsíců účet zablokuje a člověk se k důchodu nedostane, nemá pak z čeho platit,“ reagovala Desatová.

Domnívá se, že zvýšení poplatku může mít za cíl zvýšit tlak na příjemce důchodů, aby začali používat bankovní účty, a to i v souvislosti s naplánovaným rušením poboček pošt.

Souhlasí s tím, že banky se snaží zlepšovat služby i pro seniory a účet lze zřídit i bez internetu. Potíž je ale podle ní v tom, že bankovní pobočky nejsou všude tam, kde jsou pošty.

Úřady nestíhají, na vyřízení penze se čeká

Ekonomika

Reklama

Výběr článků

Načítám