Hlavní obsah

Hypotéky prudce zdražují

12. 7. 2022, 15:47

Zdražování hypoték na začátku léta zrychlilo. Průměrná nabídková sazba hypotečního úvěru podle Fincentrum Hypoindexu vzrostla za poslední měsíc o 0,53 procentního bodu, když k pondělku činila 6,24 procenta. O měsíc dřív průměrná sazba stoupla o 0,38 procentního bodu.

Článek

Nejvýrazněji rostly hypotéky s fixací na jeden rok. Ty za poslední měsíc vzrostly na 6,53 procenta. Lidé, kteří si sjednávají novou hypotéku nebo jim končí fixace úroku, si tak na splátkách opět výrazně připlatí, často i několik tisíc korun.

Například měsíční splátka průměrné hypotéky na 3,5 milionu korun sjednané do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,24 procenta činí aktuálně 23 074 korun.

„Klienti, kteří chtěli uzavřít ať už novou smlouvu, či prodloužení smlouvy na další fixační období, musí opět sáhnout hlouběji do kapsy. Například na průměrné hypotéce na 3,5 milionu korun se splatností 25 let je to o neuvěřitelných 8100 korun více při refixaci hypotéky z června 2017,“ upozornil analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Ještě loni 2 procenta

V červnu 2017 byla průměrná úroková sazba hypoték na úrovni 2,04 procenta. Podobné úrovně dosahovaly sazby ještě v první polovině loňska.

„Jen za poslední rok se měsíční splátka průměrné hypotéky zvýšila o více než 7000 korun. Nejvýrazněji ale podražila měsíční splátka za poslední měsíc, a to o 1148 Kč,“ dodal Sýkora.

V minulosti byly úroky u hypoték ještě vyšší, stát ale pomáhal dotacemi

Ekonomika

Podle údajů České bankovní asociace nabídkové ceny hypoték dosahovaly už minulý měsíc až sedmi procent.

„Po červnovém skokovém zvýšení základních úrokových sazeb Českou národní bankou reagovala již většina bank zvýšením hypotečních úrokových sazeb. Snad se však začíná blýskat na lepší časy, alespoň tedy po prohlášení nového guvernéra ČNB Aleše Michla, který uvedl, že nehodlá pokračovat ve zvyšování základních sazeb,“ prohlásil Sýkora.

Jak ale doplnil, přestože Michl nechce základní úrokové sazby zvyšovat, bankovní rada je sedmičlenná a je otázka, jak bude v novém složení rozhodovat. Od července v radě usedli nová viceguvernérka Eva Zamrazilová, Jan Frait a Karina Kubelková.

Stagnace sazeb

Inflace, kterou by zvyšování sazeb ČNB mělo tlumit, přitom zatím nedosáhla svého vrcholu a ekonomové s napětím očekávají, zda se centrální bankéři pro další růst sazeb na svém srpnovém měnovém zasedání opět většinově rozhodnou, či už nikoli.

Výrazné navýšení. ČNB zvedla úrokovou sazbu na sedm procent

Ekonomika

„Myslím, že pro další měsíce můžeme očekávat alespoň stagnaci sazeb, a ne jejich další zvyšování. Otázkou i nadále zůstává, zda zásadnější obrat ve vývoji sazeb hypoték, který se očekával podle původních předpovědí na počátku příštího roku, se nám spíše neposouvá minimálně do druhé poloviny roku 2023 či spíše na jeho konec,“ uvedl Sýkora.

„Ve druhé polovině roku očekávám spíše stagnaci sazeb ČNB a hledání jiného nástroje na snížení inflace. Pokud jde o úrokové sazby hypoték, můžeme se pohybovat někde v pásmu okolo osmi procent. Většina bank se ale bude snažit zajistit klientům sazby nižší, docílit se toho budou snažit například nabráním zdrojů přes spořicí účty okolo čtyř až pěti procent,“ sdělil Právu expert hypotečního tržiště Zaloto David Kašpar.

Kvůli kombinaci přísnějších limitů ČNB pro poskytování hypoték a vysokých úroků se lidé u nových hypoték podle něj stále častěji potýkají s problémy s bonitou. „Lidé se snaží najít řešení i za cenu, že budou několik let mít hypotéku s vyšší sazbou. Často například lidé kvůli zvýšení své bonity používají na dozajištění příjmy svých rodičů,“ dodal Kašpar.

Reklama

Související témata:

Výběr článků