Článek
Velký zájem je také o dotace na zateplení, u nichž bylo zatím vyžádáno nejvíce peněz, přes jednu miliardu korun. Naopak o kombinace jednotlivých projektů zatím příliš velká poptávka není. Vyplývá to z dat Státního fondu životního prostředí.
Nové podmínky dotací začaly platit 20. února. Před jejich spuštěním bylo velmi diskutovaným tématem snížení podpory pro domácnosti na pořízení solárních elektráren. Nově jsou dotace určeny na fotovoltaické elektrárny s výkonem maximálně do pěti kilowattů (kW), což byla polovina dosud podporovaného výkonu. Klesla i maximální výše dotace. Podle ministerstva životního prostředí ovšem nové podmínky narovnaly pravidla pro různé zdroje a zvýšily dostupnost podpory.
Stát plánuje další pobídky pro rekonstrukce domů. Lidé dostanou návod i výhodný úvěr, říká šéf fondu

Velký nárůst zájmu o dotace na fotovoltaiku je tak podle oborových zástupců překvapením. „Jedním z faktorů tak velkého skoku jsou jasnější podmínky s vyšší mírou jistoty. To na začátku loňského roku chybělo, docházelo ke změnám pravidel, a to se podepsalo i na zájmu. Také se ukazuje, že o něco nižší finanční podporu vykompenzovalo vyplacení dotace ještě před instalací,“ vysvětlil výkonný ředitel společnosti Schlieger Pavel Matějovič. Většina zájemců podle něj požádala o dotace na zařízení, která zahrnují tzv. chytrá řešení.
Naopak za očekáváním zatím podle dat SFŽP zůstává zájem o dotace na solární panely v kombinaci se zateplením. Za prvních 40 dní o ně zažádalo 218 zájemců. Daleko větší zájem je tak o dotace na samotné zateplení, bez jeho kombinace s jiným zařízením. Do konce března o ně požádalo téměř 3000 lidí. O dotaci na tepelné čerpadlo požádalo dalších 700 lidí, v kombinaci se zateplením dalších více než 350.
„Obecně lze říci, že dotace jako celek fungují dobře. Na počátku bylo možná více vysvětlování potenciálním zájemcům, protože změn bylo opravdu hodně, a je možné, že to ještě nějaký čas potrvá. Vyplácení financí dopředu ale fungují dobře, většinou mají lidé peníze na účtu do měsíce od schválení dotace,“ popsal Matějovič.
V České republice bylo loni zprovozněno 44 593 nových fotovoltaik, což je meziročně o 38 106 méně. Loňský instalovaný výkon 967 megawattů (MW) je ale stejný jako v rekordním roce 2023. Příčinou tohoto vývoje je podle Solární asociace ČR klesající počet instalací na rodinných domech, přibývají naopak velké a podnikatelské instalace.