Hlavní obsah

Výdejní boxy pro balíky chybí každé čtvrté obci

2:39
2:39

Poslechněte si tento článek

Samoobslužné výdejní boxy pro balíky nemá 28 procent obcí do 5000 obyvatel. V obcích všech velikostí má box k dispozici 86 procent z nich. Vyplývá to z květnového průzkumu Nielsen Admosphere mezi více než 1000 uživateli nakupujícími na internetu. Se zvyšujícím se počtem výdejních schránek v poslední době samosprávy a obyvatelé kritizují jejich umístění a podobu.

Foto: Brno-střed

výdejní boxy v Lidické ulici v Brně

Článek

V Česku je podle odhadu dopravců kolem 15 tisíc samoobslužných výdejních míst. Boxy se podle průzkumu staly nejvyužívanějším způsobem doručení. Využívá je 72 procent nakupujících a 46 procent tento způsob preferuje. Přes 50 procent nakupujících si balíky nechává posílat také domů nebo do výdejních míst.

Podle Hany Friedlaenderové z Nielsenu 81 procent zákazníků uvádí, že boxy znamenají přínos, a jen dvě procenta jejich existenci hodnotí negativně. Uživatelé obecně se ale neshodují v názoru na design a estetiku boxů.

Zásilkovna, která je s 5500 Z-Boxy jejich největším provozovatelem v Česku, podle síťového ředitele Packety Davida Soukupa umožňuje pět různých barevných provedení boxů a letos plánuje, že nechá využívat své boxy i konkurenci, podobně jako například Alza.

„Díky tomu, že alzaboxy umožňují doručení od všech klíčových dopravců, jsou pro města efektivní alternativou pro množství boxů od různých poskytovatelů, což minimalizuje zahlcování veřejného prostoru,“ doplnila mluvčí Alzy Eliška Čerovská.

„Poptávka po nových místech ze strany domácností i měst a obcí neutuchá. Naše síť je jednou z nejrychleji rostoucích na trhu a budeme ji dále významně rozšiřovat. Zároveň vnímáme, že s rostoucím počtem boxů zesiluje i diskuse o jejich vhodném umístění. Proto již od počátku aktivně zapojujeme veřejnost i municipality a umístění boxů řešíme společně, když jejich uživatelé i obce mohou sami navrhovat, kde mají být další boxy umístěny. Rychlý nárůst boxů nicméně neznamená, že by ztrácelo význam doručení na adresu, pro klienty je především důležitá možnost volby,“ doplnil ředitel GLS v ČR Petr Pěcha.

Boxy by podle starosty Prahy 6 Jakuba Stárka (ODS) neměly být jen vkládány do veřejného prostoru, ale měly by hrát roli už při architektonickém plánování. „Do budoucna by mohly být i součástí fasád budov, podobně jako třeba dříve poštovní schránky,“ dodal Stárek.

Podle výkonného ředitele Asociace pro elektronickou komerci Jana Vetyšky neexistuje pro výdejní boxy žádná legislativa, asociace ale pracuje na obecně stanovených postupech pro umístění a provozování boxů. Vetyška věří v to, že komunikace mezi provozovateli boxů a zástupci samospráv povede k tomu, že ani žádná zákonná úprava nebude potřeba.

Související témata:

Výběr článků

Načítám