Hlavní obsah

Vrchní soud zamítl konkurs brněnské strojírenské firmy Královopolská RIA

Brno

Vrchní soud v Olomouci pátečním rozhodnutím zrušil konkurs vyhlášený na majetek brněnské strojírny Královopolská RIA, sdělil generální ředitel společnosti Ctirad Nečas. Společnost se tak vrací do režimu reorganizace a o jejím dalším osudu bude znovu rozhodovat Krajský soud v Brně.

Foto: Královopolská RIA

Brněnská strojírenská společnost Královopolská RIA je v úpadku. Zaměstnává 200 lidí.

Článek

„O dopadech tohoto rozhodnutí na chod firmy a její budoucnost budu přemýšlet a radit se s právními zástupci v následujících dnech,” uvedl Nečas. Proti rozhodnutí o prohlášení konkursu se odvolala nejen Královopolská RIA, ale i její dva věřitelé Sberbank a Česká exportní banka.

Královopolská RIA je v úpadku od loňského srpna. Ještě letos v červenci s reorganizačním plánem firmy souhlasila většina věřitelů, insolvenční správce a věřitelský výbor. Krajský soud ale reorganizaci zamítl kvůli připomínkám společnosti Sev.en EC, s níž je Královopolská ve sporu kvůli dostavbě elektrárny Chvaletice.

Ve sporu jde až o miliardu korun, kterou Královopolská za odvedenou práci požaduje. Provozovatel elektrárny Sev.en EC v polovině loňského roku vypověděl Královopolské RIA smlouvu kvůli nedodržení termínů. Od smlouvy odstoupila i Královopolská RIA a její pohledávka vůči investorovi je údajně nejcennější z majetkové podstaty.

Královopolská RIA se orientuje zejména na jadernou energetiku, chemii a petrochemii a čištění a úpravu vod. Zakázky měla vedle ČR i na Slovensku, v Srbsku, Bosně a Ázerbájdžánu. Podílí se na dostavbě jaderné elektrárny Mochovce. Navazuje na tradici brněnské strojírny Královopolská. V roce 1991 z ní byla vyčleněna jako samostatná jednotka na realizace velkých investičních akcí, od roku 1996 funguje jako samostatná společnost. V současnosti zaměstnává 70 lidí, v době vyhlášení úpadku měla 200 zaměstnanců.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám