Hlavní obsah

Vítkovice Heavy Machinery stáhly návrh na reorganizaci, hrozí konkurz

9. 7. 2020, 16:06

Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM), která je od 19. března v úpadku, skončí pravděpodobně v konkurzu. Firma stáhla svůj návrh na povolení reorganizace. Podle insolvenčního správce Lukáše Zrůsta má společnost v důsledku pandemie koronaviru další existenční problémy a její prodej v konkurzu vidí jako jediné možné řešení. Zrůst to ve čtvrtek řekl u Krajského soudu v Ostravě během schůze věřitelů krachující společnosti. O konkurzu bude rozhodovat soud.

Foto: Vítkovice

Licí stojan ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery

Článek

„Vlivem epidemie se firmě nepodařilo dosáhnout požadovaných ekonomických výsledků. V důsledku toho dlužnice vzala zpět návrh na povolení oddlužení. S ohledem na tuto skutečnost insolvenční správce navrhuje jako jediné přijatelné řešení úpadku řešení konkurzem,” uvedl Zrůst u soudu.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. V úpadku už jednou skončily, když firma ještě byla součástí strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. Během reorganizace ji převzala společnost zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, který do firmy vložil peníze a zajistil její financování.

Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery propustí 350 zaměstnanců

Ekonomika

Nyní je většinovým vlastníkem VHM Strnadův holding CE Power Industries. Insolvenční návrh podalo samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy se ještě prohloubily v souvislosti s koronavirem a opatřeními přijatými proti jeho šíření.

Podle Zrůsta se do insolvenčního řízení přihlásilo 163 věřitelů celkem 173 pohledávek. Celková výše pohledávek přesahuje 1,7 miliardy korun. Firma podle správce v červnu zaměstnávala víc než 560 lidí, z toho sedm desítek bylo ve výpovědní lhůtě.

Reklama

Související články

Výběr článků