Hlavní obsah

Ve sporu o tepelná čerpadla přirovnali Habecka k Putinovi

29. 3. 2023, 10:03

Robert Habeck (Zelení), německý ministr pro hospodářství a ochranu klimatu, se dočkal přirovnání k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Stalo se tak kvůli jeho lpění na nahrazení plynových kotlů tepelnými čerpadly ve sporu, který zachvátil německou vládu.

Foto: Reuters

Robert Habeck

Článek

„Hlásat, že chceme do roku 2045 dosáhnout uhlíkové neutrality, ale zároveň říci ,hele, pořád si můžete instalovat plynové topení‘, to je lež,“ prohlásil Habeck.

Strana Zelených je odhodlána prosazovat reformu prostřednictvím kombinace dotací a zákazu starých technologií. „Nejkontroverznější je, že Zelení tento měsíc oznámili plán zakázat od příštího roku všechny nové instalace plynového vytápění, což bude nutit majitele domů kupovat dražší tepelná čerpadla,“ napsal list Die Welt.

Wolfgang Kubicki, místopředseda menší koaliční strany Svobodných demokratů (FDP), zašel tak daleko, že Habecka přirovnal k Putinovi a řekl, že se chová jako „führer, který si myslí, že ví, co je pro lidi nejlepší“, a že „poškodí šílené množství lidí“.

Kubicki se sice později omluvil, jeho komentář je však příznačný pro rozpadající se důvěru uvnitř vlády, což v posledních týdnech vyplouvá na povrch.

Klimaaktivisté nejsou extremisté, shledala německá kontrarozvědka

Reklama

Výběr článků