Hlavní obsah

V USA vzrostl indikátor strachu, akcie se propadly nejhlouběji za téměř tři roky

9. 8. 2011, 7:10

Akciové trhy ve Spojených státech v pondělí zasáhla vlna výprodeje a hlavní indexy propadly nejvíce za téměř tři roky. Reagovaly tak na zprávu o historicky prvním snížení hlavního úvěrového ratingu USA, k němuž sáhla agentura Standard & Poor's.

Foto: Brendan McDermid, Reuters

Sídlo Standard & Poor´s

Článek

Dramaticky naopak vzrostl takzvaný indikátor strachu, tedy index VIX, jehož pomocí se investoři zajišťují proti dalšímu propadu cen. Na devizových trzích dál zpevňuje švýcarský frank.

Dow Jonesův index klesl o 634,76 bodu a obchodní den uzavřel propadem o 5,55 procenta na hodnotě 10.809,85 bodu. Širší index S 500 odepsal 6,7 procenta na 1119,46 bodu, zatímco index Nasdaq Composite oslabil dokonce o 6,90 procenta na 2357,69 bodu.

Objemy obchodů byly mimořádně vysoké, na burzách NYSE, Amex a Nasdaq se dohromady zobchodovalo 17,5 miliardy akcií. Loňský denní průměr činil 8,47 miliardy akcií.

Míra spolehlivosti se snížila

Agentura S snížila rating USA poprvé v historii. Hodnocení úvěrové spolehlivosti země se tak snížilo z nejvyšší možné známky AAA na známku AA plus. S uvedla, že Spojené státy mají příliš vysoký deficit a politici se nedokážou shodnout na věrohodném postupu, který by zadlužení největší ekonomiky světa postupně snížil na přijatelnou úroveň.

Index volatility, který sestavuje burza CBOE v Chicagu a jemuž se často říká indikátor strachu, vzrostl o 50 procent na 48 bodů. Na hranicí 40 bodů je poprvé od loňského května, kdy trhy zasáhl takzvaný "flash crash", tedy bleskový propad cen.

Euro klesá

Na devizových trzích trvá zájem o švýcarský frank, citelně ale zpevnil i japonský jen. Klesá naopak euro, které sráží dolů nervozita z dalšího zhoršení dluhové krize. Evropská centrální banka (ECB) sice podle makléřů v pondělí začala odkupovat italské a španělské dluhopisy, pomohla tím trhu ale jen přechodně. Trhy zároveň sledují, zda centrální banky v Japonsku a ve Švýcarsku nezačnou proti silné měně intervenovat.

Frank vůči euru vystoupil na nový rekord 1,0640 CHF, později část zisků odevzdal a pohyboval se kolem 1,0732 CHF. Za celý den tak přidal asi 2,5 procenta. Vůči jenu euro odepsalo 1,8 procenta. Dolar k jenu spadl zhruba o 0,9 procenta na 77,68 JPY, vůči franku oslabil o 1,6 procenta na 0,7555 CHF, předtím spadl na historické dno 0,7480 CHF.

Reklama

Související témata:

Výběr článků