Hlavní obsah

ÚOHS povolil Čepru nákup Robin Oil

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil státní společnosti Čepro, která provozuje síť čerpacích stanic EuroOil, koupit konkurenční síť Robin Oil. Kombinovaný tržní podíl obou společností se podle zjištění úřadu bude pohybovat pod 15 procenty. ÚOHS o tom informoval v tiskové zprávě. Čepro provozuje 210 čerpacích stanic, Robin Oil se 75 stanicemi patří podnikateli Jiřímu Zoubkovi.

Foto: Profimedia.cz

Benzínová pumpa Robin Oil v Praze.

Článek

„V rámci posuzování spojení se úřad zaměřil nejen na oblasti maloobchodního prodeje pohonných hmot a doplňkového sortimentu na čerpacích stanicích, kde se činnosti spojujících se stran překrývají, ale také na předcházející trhy velkoobchodního prodeje motorové nafty a automobilového benzinu. Úřad nezjistil možné negativní dopady na soutěž ani při prověřování vertikálního propojení, které ostatně do značné míry existovalo již před transakcí,“ uvedl úřad.

Společnost Čepro se zabývá přepravou, skladováním a prodejem ropných produktů a provozuje v Česku síť čerpacích stanic EuroOil, která má podle internetových stránek firmy 210 stanic, což ji řadí na třetí místo v počtu čerpacích stanic v Česku a na čtvrté místo podle objemu prodeje pohonných hmot. Vlastní ji stát, jediným akcionářem je ministerstvo financí.

Podle výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin, mělo Čepro v roce 2022 obrat 91 miliard korun, zisk po zdanění dosáhl 1,6 miliardy korun.

Anketa

Souhlasíte s tím, aby stát kupoval soukromou síť čerpacích stanic?
Ano
85,2 %
Ne
14,8 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 304 čtenářů.

Společnost Robin Oil patří podnikateli Jiřímu Zoubkovi, do obchodního rejstříku byla zapsána v roce 1994, v současnosti má přes 75 čerpacích stanic. Podle účetní závěrky zveřejněné ve Sbírce listin měla firma loni obrat 5,5 miliardy korun a čistý zisk 83 milionů korun.

Obě firmy patří mezi sedm největších vlastníků čerpacích stanic v zemi, ani po spojení ale jejich podíl na trhu nedosáhne 15 procent.

Krok k energetické bezpečnosti

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už dříve odůvodnil nákup Robin Oil tím, že stát tím posílí svou energetickou bezpečnost. Čepro na trhu totiž nepatrně posílí v boji proti konkurenci ze zahraničí. Jedničkou je totiž polský PKN Orlen a dvojkou maďarský Mol. V obou případech se rovněž jedná o společnosti, kde má většinový podíl stát.

A právě proto, že Orlen a Mol jsou ve vlastnictví jiných států, vnímá Stanjura tento obchod jako krok k energetické bezpečnosti, k čemuž se vláda zavázala. „Nemůžeme podceňovat ani trh ropných produktů, protože v tom nejsme soběstační, a v okamžiku, kdy nastává krize, tak logicky vlastník plní zadání,“ řekl před měsícem Stanjura.

„V okamžiku, kdy některé důležité součásti trhu jsou vlastněny jinými státy, tak je docela logické předpokládat, že by se nejdříve plnily potřeby těchto států a pak až potřeby České republiky,“ dodal.

Kolik Čepro za akvizici Robin Oil zaplatí, zatím není známo. Stanjura oznámil, že částka bude zveřejněna, až se celý obchod definitivně uzavře.

Přínos koupě Robin Oil bude pro stát minimální, míní analytik

Ekonomika

Reklama

Výběr článků

Načítám