Článek
Obě média se odkazují na zdroje blízké debatám, které se v těchto dnech v administrativě odehrávají. Návrh by měl podle nich obsahovat zvýšení daní pro lidi s příjmem nad 2,5 milionu dolarů ročně, tedy asi 55 milionů korun.
Daně jim mají stoupnout ze současných 37 procent na 39,6 procenta. To je stejná výše, jaká platila před Trumpovým prvním prezidentským mandátem.
Trump přitom ještě před pár dny zvýšení daní pro nejbohatší odmítal. Na konci dubna shodil ze stolu návrhy na takzvanou milionářskou daň. Nyní ale obrátil.
„Pomůže to zaplatit masivní snížení daní pro střední třídu a pracující a ochránit Medicaid,“ cituje The Financial Times nejmenovaný zdroj z blízkosti administrativy.
Návrh představuje zásadní odklon od tradiční republikánské politiky. Ta je založená právě na nízkých daních. I proto vyvolává kritiku některých pravicových skupin.
„Zvýšení nejvyšší daňové sazby na 39,6 % je návrhem Kamaly Harrisové. Volby prohrála s prezidentem Trumpem. Není třeba přijímat její zvýšení daní,“ uvedla organizace Američané za daňovou reformu, která dlouhodobě kritizuje jakékoli možné zvýšení daní.
Prosadit takové daňové změny může být pro prezidenta obtížné. Proti vyšší sazbě je i část republikánských zákonodárců. „Momentálně nejsem z návrhu nadšený,“ řekl předseda finančního výboru Senátu Mike Crapo.