Článek
Temu je podobně jako Shein velmi úspěšný internetový prodejce levného zboží od šatů přes kosmetiku až po kuchyňské utěrky. Čínská společnost PDD Holdings, která Temu vlastní, oznámila, že přechází v USA na model „lokálního plnění“. V současné době aktivně uzavírá spolupráci s americkými firmami a bude prodávat pouze zboží od místních obchodníků, uvedla firma podle agentury Bloomberg v e-mailovém prohlášení.
Změna přichází v době, kdy se maloobchodníci od Sheinu po Alibaba Group potýkají nejen s vysokými dovozními cly na zboží z Číny, ale také se zrušením osvobození od cla pro malé zásilky. Výjimka označovaná „de minimis“ se vztahovala na dovoz malých zásilek v hodnotě nižší než 800 dolarů (17 500 korun), skončila ale právě tento pátek 2. května.
Tržiště Temu a Shein předtím zdražily některé zboží pro americké zákazníky až o stovky procent a na cenovkách vyčíslovaly vysoký příplatek, za který může dovozní clo.
Temu požádalo čínské továrny, aby posílaly své zboží ve velkém do amerických skladů již v únoru. Zásoby ve skladech v USA se však postupem času vyčerpávají a zboží musí výrazně zdražit, pokud by při doplňování zboží z Číny zůstala v platnosti cla navýšená na 145 procent.
V dohledné době se ale očekává jednání USA a Pekingu o clech, která bolestivě dopadají na obě země. Nelze vyloučit, že po případném snížení cel Temu svou politiku přehodnotí.
Podle zdrojů Bloombergu by se nyní největší americké obchodní řetězce jako Walmart a Target mohly dostat pod politický tlak, aby absorbovaly na úkor vlastních zisků část – ne-li všechno – zvýšení nákladů, což by mohlo pomoci zmírnit přímý dopad na nakupující.
Například společnost Amazon v úterý uvedla, že nebude zveřejňovat na cenovkách náklady na americká cla, poté co Bílý dům tento údajně chystaný krok odsoudil. Americký prezident Donald Trump si stěžoval přímo majiteli Amazonu Jeffu Bezosovi.