Hlavní obsah

Čína zvažuje obchodní rozhovory s USA

3:23
3:23

Poslechněte si tento článek

Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že vyhodnocuje možnost obchodních rozhovorů s USA poté, co vysocí američtí představitelé vyjádřili ochotu jednat s Pekingem o clech. V pátek o tom informovala agentura Bloomberg. Naznačuje to naději na možné „tání ledů“ v obchodní válce.

Foto: Reuters

Vlajky USA a Číny

Článek

Páteční prohlášení čínského ministerstva je podle Bloombergu první náznak možných jednání od chvíle, kdy Donald Trump minulý měsíc zvýšil cla.

„USA nedávno poslaly do Číny vzkaz prostřednictvím příslušných stran v naději, že zahájí rozhovory. Čína to v současné době vyhodnocuje,“ stojí v prohlášení ministerstva. To současně vyzvalo představitele Washingtonu, k „upřímnosti“ vůči Pekingu.

Na oznámení pozitivně reagovaly akcie, když americký index S&P 500 vymazal původní ztráty před otevřením Wall Street. Index Hang Seng burzy v Hongkongu posiloval po zprávě o víc než procento. Pevninské trhy byly zavřené kvůli svátku.

Prohlášení naznačuje, že patová situace mezi dvěma největšími ekonomikami světa by se mohla změnit poté, co Trump zvýšil americká cla na nejvyšší úroveň za posledních sto let a Peking na to odpověděl stejnou mincí.

USA postupně zvedly cla na veškerý čínský dovoz na 145 procent. U vybraných položek jsou včetně původních cel ještě vyšší. Do přístavů na západním pobřeží USA proto míří stále méně čínských nákladních lodí. Čína navýšila odvetná cla na americké zboží z původních 84 na 125 procent.

S výjimkou Číny zvýšená cla uvalená na další země včetně EU Trump na 90 dní pozastavil, ale ponechal základní desetiprocentní cla, což znamená i tak větší poplatky za dovoz, než platily předtím. Navíc platí cla na dovoz aut ve výši 25 procent, která ale americký prezident také postupně upravuje.

Negativní dopad cítí obě země

Trump opakovaně řekl, že čínský prezident Si Ťin-pching ho musí kontaktovat, aby mohl zahájit rozhovory o clech. Začátkem tohoto týdne ministr financí Scott Bessent řekl, že je na Pekingu, aby učinil první krok k deeskalaci sporu.

John Kung, bývalý konzultant čínského ministerstva obchodu, přirovnal poslední gesto k „prvnímu dešti po dlouhém suchu“. Podle něj to naznačuje, že vrcholné vedení Číny dalo jednáním zelenou, dodal Kung, který je nyní profesorem na Univerzitě mezinárodního obchodu a ekonomiky v Pekingu.

„Připravují se na vyjednávání, kdo je bude vést, jaká bude strategie a model jednání s Washingtonem,“ řekl televizi Bloomberg. „O všech těchto věcech se v současné době pravděpodobně intenzivně diskutuje právě teď,“ dodal.

K jednacímu stolu by měly obě mocnosti přivést ekonomické důsledky konfrontace, které již dopadly na obě největší ekonomiky světa. Americká ekonomika na začátku roku klesla především kvůli dramatickému nárůstu dovozu, kterým se firmy snažily vyhnout avizovaným clům. Obchodní válka rozkolísala finanční trhy a způsobila propad spotřebitelské důvěry. V Číně průmyslová aktivita klesla nejníž od prosince 2023.

Zatímco země jako Indie a Japonsko usilují o vlastní dohody s USA, Čína riskuje, že se ocitne ve stále větší izolaci jako jediná velká ekonomika, která zatím nejedná, napsala agentura Bloomberg.

„Vysoká úroveň recipročních cel na Čínu není udržitelná, takže trh očekává, že USA a Čína začnou v určitém okamžiku vyjednávat,“ řekl Wo-ej Čchen, ekonom United Overseas Bank. „Začátek jednání pravděpodobně opět povede ke kolísání trhů, protože se neočekává, že to bude jednoduché,“ dodal.

Výběr článků

Načítám