Hlavní obsah

Strojírenská ČKD Praha DIZ jde do konkurzu, rozhodli věřitelé

26. 6. 2017, 14:59 – Praha • Aktualizováno 26. 6. 2017, 15:12

Strojírenská firma ČKD Praha DIZ jde do konkurzu, rozhodla o tom pondělní schůze věřitelů. Schválily ho zhruba tři čtvrtiny věřitelů, pro konkurz byli především větší věřitelé. Hlasovat směli pouze ti s uznanými pohledávkami, nejvíce jich měla Komerční banka. ČKD Praha DIZ rozhodnutím o konkurzu směřuje nejspíš k zániku a k vypořádání závazků do té míry, do jaké toho bude schopna.

Foto: Mapy.cz

ČKD Praha DIZ

Článek

„Rozhodnutí věřitelů považuji za nešťastné, z konkurzu již není cesty zpět. I nadále jsem přesvědčen, že zvláště v případě nezajištěných věřitelů bude uspokojení menší než v případě reorganizace,” řekl majitel firmy Robert Wolf. Zatímco z nezajištěných věřitelů hlasovalo pro reorganizaci téměř 30 procent, u zajištěných nikdo. Zajištěným věřitelem je ten, jehož pohledávka je zajištěna majetkem náležícím do majetkové podstaty firmy.

Wolf na pondělní schůzi věřitelů ještě navrhoval, aby se odložila na další termín. Věřitelský výbor podle něj ČKD ve čtvrtek vyzval k upřesnění reorganizačního plánu, které firma zaslala věřitelům v neděli večer. Věřitelé se s ním podle něj nemohli dostatečně seznámit. Insolvenční správce Jiří Zrůstek ovšem navrhl ve věřitelské schůzi pokračovat. Odůvodnil to tím, že původně se měla konat loni v prosinci a byla už dvakrát odložena.

Nejvíc peněz chce Komerční banka

Insolvenční správce uznal zhruba třetinu pohledávek za firmou. Šlo o 2,47 miliardy korun z celkově přihlášených 7,25 miliardy korun. Dohromady se přihlásilo 542 věřitelů. Největší pohledávku 1,65 miliardy korun přihlásila Komerční banka, správce jí uznal 927 milionů korun.

Úpadek firmy loni v září prohlásil pražský městský soud. [celá zpráva] V sídle společnosti loni v květnu zasahovala protikorupční policie. Některá média tehdy psala, že ČKD Praha DIZ dluží na daních 791 miliónů korun. Kvůli podezření z daňových podvodů byly následně firmě obstaveny bankovní účty.

V polovině června se po Petru Speychalovi stal majitelem firmy generální ředitel společnosti Robert Wolf. Minulý týden uvedl, že firma je stabilizovaná, platí mzdy, odvody a veškeré náklady. U insolvenčního správce má na kontě téměř 100 miliónů korun.

Spory kvůli Blance

ČKD Praha DIZ vedla spor s pražským magistrátem o platby za práce na tunelu Blanka, arbitrážní soud loni rozhodl, že Praha firmě požadovaných zhruba 1,7 miliardy korun nemusí zaplatit. [celá zpráva]

Strojírenská společnost ČKD Praha DIZ je jednou z firem holdingu ČKD Group, kterou ovládá miliardář Petr Speychal. Jednomu z nejbohatších Čechů patřila i hokejová Sparta.

Reklama

Související články

Výběr článků