Článek
Uvedl to server americké CNN s tím, že Niccol se ujal své funkce teprve v září. „Starbucks je jen jedním z příkladů velkých rozdílů v odměňování mezi americkými firemními lídry a jejich zaměstnanci, které se v roce 2024 ještě zvětšily,“ varovala CNN.
Ve Starbucks je přitom typickým pracovníkem barista na částečný úvazek, což má vliv i na úroveň odměňování, uvedla společnost.
CNN přitom vycházela z výroční zprávy Executive Paywatch vydávané americkou odborovou federací AFL-CIO sdružující více než 63 amerických a mezinárodních odborových svazů zastupujících přes patnáct milionů zaměstnanců.
Zpráva měří příjmy společností zanesených v akciovém indexu S&P 500, přičemž jejich nejvyšší ředitelé vydělávali v průměru 285krát více než jejich zaměstnanci. „Zaměstnanec se střední mzdou (dělí mzdy na dvě poloviny, přičemž polovina zaměstnanců si vydělá přesně tuto nebo nižší částku – pozn. red.) by musel začít pracovat v roce 1740, aby si vydělal tolik, kolik průměrný generální ředitel obdržel v roce 2024,“ konstatuje se ve zprávě.
Šéfové si polepšili o sedm procent
Loni se pak podle zprávy mzdy generálních ředitelů ve sledovaných společnostech zvýšily v celkových odměnách oproti předchozímu roku o sedm procent na průměrnou výši 18,9 milionu dolarů, tedy více než 438,6 milionu korun.
Nejlépe placeným generálním ředitelem ze společností zařazených v S&P 500 byl Patrick Smith z Axon Enterprise, která vyrábí tasery a další zbraně. Obdržel mzdu ve výši téměř 164,5 milionů dolarů, tedy téměř 3,82 miliardy korun. „Obdržel 801krát více než zaměstnanec se střední mzdou,“ uvádí zpráva.
Největší nepoměr byl u výrobce oděvů Abercrombie & Fitch. Mzda jejího šéfa byla loni necelých 17,04 milionu dolarů, zatímco střední mzda tam byla 2531 dolarů, tedy 58 740 korun. Bral tak 6731krát více než typický zaměstnanec firmy.