Článek
„Pokud bychom se na to dívali z pohledu, že Donald Trump hrozil až padesátiprocentním clem, byla by to úleva. Na druhou stranu pokud by platila takto vysoká cla, tedy patnáct procent a 25 procent na automobily, bude celní sazba násobně vyšší než v období před jeho nástupem do funkce prezidenta. Bezpochyby se to propíše i do výkonu naší ekonomiky,“ řekl Novinkám hlavní ekonom ČSOB Private Banking Dominik Rusinko.
Zpráva o možné dohodě podle něj není důvodem k oslavám, ale na druhou stranu to není žádný armageddon, kterého se část trhu obávala.
Hlavní ekonom XTB Pavel Peterka by zase takovou dohodu označil za velký úspěch. „Souhlasí se mnou i finanční trhy, kde vidíme růst hodnoty evropských akcií. Investoři vývoj jednání vnímají jako pozitivní signál,“ řekl Novinkám.
USA aktuálně na zboží z EU uplatňují plošné desetiprocentní clo, na automobily a autodíly je to 25 procent. Podle Bloombergu by členské státy mohly patnáctiprocentní sazbu akceptovat a unijní úředníci tlačí na to, aby se vztahovala i na automobilový průmysl. Dovozy oceli a hliníku nad určitý limit by podle jednoho z diplomatů čelily vyššímu, padesátiprocentnímu clu.
Rusinko upozornil, že průměrné clo na evropské zboží bylo za posledních deset let 3,7 procenta. Avizovaná dohoda by ho tak zvýšila na čtyřnásobek.
V současnosti je efektivní celní sazba podle dat amerického celního úřadu z května pro dovozy z Evropské unie 13,5 procenta. Mezi státy Unie jsou ale výrazné rozdíly, když jde o to, co vyváží do USA,“ prohlásil.
Nejvyššímu clu tak podle něj aktuálně čelí Slovensko ve výši 25 procent, protože do Spojených států exportuje hlavně automobily.
Zmíněná úroveň cel by podle Rusinka pro českou ekonomiku znamenala pokles růstu HDP asi o půl procentního bodu.
Dopady nynějších cel vidět nejsou
„Dopady by se rozložily do tohoto i příštího roku. Důvodem, proč neočekáváme dramatické dopady do české ekonomiky, je fakt, že desetiprocentní clo už platí od dubna, a v české ekonomice zatím nevidíme významné dopady, ať už jde o průmysl, nebo inflaci,“ prohlásil.
Diplomaté varovali, že přes optimismus unijních vyjednávačů bude dohoda záviset na Trumpově souhlasu a jeho rozhodnutí jsou jen obtížně předvídatelná. „Donald Trump nepatří mezi nejstabilnější politiky a umí z dohod vycouvat a v průběhu času je měnit. Zároveň budou celní sazby stále výrazně vyšší než v roce 2024, což se stále propíše do zpomalení ekonomického růstu,“ poznamenal Peterka.