Článek
Velkoobchodní cena brambor v Rusku od začátku roku vzrostla o 85 procent, což je o 4,4krát více než loni na jaře. Průměrná cena kilogramu brambor v obchodě pak na konci dubna dosahovala 85,4 rublu (23,60 Kč), což je meziročně téměř třikrát více, informoval minulý týden deník Kommersant.
Za výrazným zdražením stojí hlavně dva faktory: pokles sklizně v roce 2024 v důsledku špatného počasí a snížení osetých ploch pro letošek, dodal deník.
Mironov, který brambory označil za „druhý chléb“, v rozhovoru pro státní agenturu TASS prohlásil, že řešení tkví v tzv. soukromých dceřiných farmách. Ty na malých pozemcích většinou provozují rodiny pro svou vlastní spotřebu, přičemž přebytky prodávají na místních trzích. Primárně tedy nejde o komerční podnikání.
„Když stát provádí centralizované nákupy od malých soukromých výrobců a uvolňuje jejich produkty na domácí trh, pak velcí výrobci začnou snižovat ceny. Pak nebudeme mít ‚zlaté‘ brambory a nebudeme muset dovážet náš ‚druhý chléb‘ ze zahraničí,“ řekl.
Problém pak Mironov vidí také v tom, že právě malí soukromí farmáři nemají kvůli konkurenci ze strany větších podniků dostatečný přístup k pultům v obchodech a kapacitám pro dlouhodobé skladování. „Jejich úroda hnije a nedostane se na trh,“ dodal.
Ministryně zemědělství Oksana Lutová minulý týden na Telegramu uvedla, že situace s drahými bramborami by se měla od července zlepšit. „Začneme sklízet naše rané brambory, teď navíc dodáváme egyptské brambory a pak dorazí uzbecké brambory, pokud bude s jejich sklizní vše v pořádku. Tím se začnou snižovat ceny,“ napsala.