Hlavní obsah

Růst prodeje aut v EU se loni téměř zastavil

16. 1. 2019, 9:43

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii (EU) se v loňském roce zvýšil o 0,1 procenta na 15,16 milionu vozů. Ve středu o tom informovalo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Upozornilo však, že automobilový trh EU rostl pátým rokem za sebou. Předloni se prodej aut v EU podle dřívějších údajů sdružení zvýšil o více než tři procenta.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v loňském roce zvýšil o 0,1 procenta. Ilustrační snímek

Článek

V samotném prosinci se prodej aut v EU meziročně propadl o 8,4 procenta na 998 503 vozů. Pokles podle sdružení zaznamenaly všechny velké evropské automobilové trhy s výjimkou Itálie.

Poptávku po automobilech v Evropě v loňském roce podkopaly komplikace spojené s novými pravidly pro testování emisí, nejistota kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie a obavy z negativních důsledků obchodních sporů.

Český Svaz dovozců automobilů již minulý týden oznámil, že prodej nových osobních automobilů na českém trhu se v loňském roce snížil o 3,7 procenta na 261 437 vozů. Český automobilový trh tak zaznamenal první pokles od roku 2013. [celá zpráva]

Odbyt mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, se v loňském roce v zemích EU zvýšil o čtyři procenta na 701 670 vozů. Podíl této značky na trhu EU tak vzrostl na 4,6 procenta ze 4,5 procenta v předchozím roce, vyplývá z údajů ACEA.

Reklama

Související témata:

Výběr článků