Hlavní obsah

Ruský Gazprom zvažuje, že Ukrajině zruší slevu na plyn

1. 3. 2014, 9:35 • Aktualizováno 1. 3. 2014, 9:55

Ruský energetický gigant Gazprom nevyloučil, že Ukrajině zruší slevu na odběr plynu. Kyjev mu totiž za dodávky dluží 1,55 miliardy dolarů (zhruba 30,4 miliardy korun). V sobotu to podle agentury RIA Novosti oznámil mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov. Důvodem údajně není nejnovější vývoj v zemi, ale skutečnost, že Kyjev neplní dohody.

Článek

Ukrajinská společnost Naftogaz doposud splatila z dluhu ve výši 3,3 miliardy dolarů (65,6 miliardy korun) více než polovinu. "Dluh je obrovský, a to nejen za loňský rok, ale i za současné dodávky," řekl Kuprijanov.

Počátkem února Naftogaz varoval, že možná nebude schopen zaplatit za dodávky ruského plynu včas. Moskva poté vyjádřila znepokojení ohledně růstu ukrajinských dluhů za plyn. Nicméně tehdy dodala, že to nepovažuje za důvod ke změně současné smlouvy.

Ruský prezident Vladimir Putin se na konci loňského roku dohodl se svým nyní již sesazeným ukrajinským protějškem Viktorem Janukovyčem na snížení ceny ruského zemního plynu pro Ukrajinu o třetinu a na půjčce 15 miliard dolarů pro Kyjev.

Tato dohoda následovala poté, co ukrajinská vláda odstoupila od podpisu asociační dohody s Evropskou unií. Tento krok ukrajinského vedení ovšem vyvolal na Ukrajině bouřlivé demonstrace, které nakonec před týdnem vyústily v sesazení prezidenta Janukovyče.

Reklama

Výběr článků