Hlavní obsah

Ruskému Gazpromu dramaticky klesl zisk

29. 4. 2015, 11:55

Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom se v loňském roce propadl o 86 procent na 159 miliard rublů (zhruba 77 miliard korun). Ziskovost monopolního vývozce ruského zemního plynu srazilo výrazné oslabení ruského rublu, pokles prodeje na Ukrajinu a odpisy aktiv, sdělila ve středu společnost.

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Budova sídla Gazpromu v Moskvě

Článek

Pokles hodnoty rublu o zhruba 50 procent připravil loni Gazprom o 1,1 biliónu rublů (529 miliard korun). Celkové tržby společnosti se ale zvýšily o sedm procent na 5,60 biliónu rublů (2,7 biliónu korun).

Objem prodeje plynu do Evropy a dalších zemí klesl o 8,5 procenta na 159,4 miliardy krychlových metrů. Průměrná cena prodaného plynu ale i přes prudký pokles cen ropy vzrostla o 11 procent na 13 478 rublů za 1000 kubíků.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Evropská komise minulý týden obvinila Gazprom z toho, že zneužívá své dominantní postavení na trzích ve střední a východní Evropě a porušuje evropská pravidla hospodářské soutěže. Gazprom označil obvinění za nepodložená. [celá zpráva]

Komise zkoumá praktiky Gazpromu v tomto regionu od roku 2012 a se svým obviněním přišla v době napjatých vztahů mezi EU a Ruskem, kdy obě strany na sebe kvůli krizi na Ukrajině uvalily vzájemné hospodářské sankce.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky a na většině trhů zemí střední a východní Evropy má nadpoloviční podíl.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků