Hlavní obsah

Ruské akcie po zkrácení Trumpovy lhůty klesají

1:36
1:36

Poslechněte si tento článek

Prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zkrátí padesátidenní lhůtu, kterou dal Rusku na ukončení války na Ukrajině, se dotklo i ruských akciových trhů. Ty zareagovaly poklesem. Upozornil na to běloruský zpravodajský kanál Nexta.

Foto: X/Nexta

Pokles ruských akcií po Trumpově vyjádření o zkrácení lhůty pro ukončení války

Článek

„Ruský akciový trh po Trumpových prohlášeních klesl o téměř jedno procento,“ napsala Nexta na síti X.

Hlavní ruský akciový index MOEX Russia, který sleduje výkon padesáti největších tamních společností, tak měl ještě ve 14:50 moskevského času hodnotu 2777,5 bodu. Během hodiny a půl klesl na necelých 2730,5 bodu. Poté se trochu vzpamatoval a po 17. hodině moskevského času dosahoval 2735 bodů.

Trump v pondělí prohlásil, že zkrátí padesátidenní lhůtu, kterou dal dříve Rusku k ukončení války proti Ukrajině, a to na deset nebo dvanáct dní. Nový termín prý potvrdí v nejbližší době. Informovala o tom stanice Sky News nebo agentury Reuters a AFP.

Před dvěma týdny Trump uvedl, že pokud Putin do padesáti dnů nepřijme příměří, USA na ruské partnery, kteří od Ruska nakupují ropu a ropné produkty, uvalí stoprocentní sekundární cla. Lhůta tak měla vypršet 2. září. Nyní by měla skončit 7. či 9. srpna.

Trump už o něco dříve bez podrobností řekl, že chce zkrátit padesátidenní lhůtu, kterou dal Rusku v polovině července. Zopakoval zároveň, že ho ruský prezident Vladimir Putin velmi zklamal. „Není důvod čekat… prostě nevidíme žádný pokrok,“ dodal.

Výběr článků

Načítám