Hlavní obsah

Přibývá Čechů, kteří nezvládají splácet

3:11
3:11

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Platební morálka Čechů se zhoršila. Koncem letošního března se zvýšil objem nesplácených úvěrů meziročně o čtrnáct procent, tedy o 4,14 miliardy korun. Přesáhl tak 34 miliard. Ke konci loňského roku také poprvé po deseti letech stoupl objem nespláceného dluhu na bydlení, což se letos ještě prohloubilo.

Foto: Profimedia.cz

Neschopnost splácet půjčky může domácnost dostat do neřešitelné situace.

Článek

Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které poskytla společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Se splácením spotřebitelských a dalších krátkodobých úvěrů mělo podle nich v prvním čtvrtletí problém přes 177 tisíc lidí. Loni jich bylo 171 tisíc. V průměru každý z nich nezvládal splácet částku ve výši 165 640 korun.

„Tempo růstu u těchto ohrožených dluhů na spotřebu bylo už v loňském roce dvouciferné a v prvních třech měsících letošního roku se objem nesplácených úvěrů zvýšil meziročně o patnáct procent,“ řekl výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Přepočteno na peníze to znamenalo nárůst těchto ohrožených půjček o 3,8 miliardy na celkových 29,3 miliardy korun.

Největší podíl nesplácených spotřebitelských a dalších krátkodobých půjček připadá na lidi ve věku 35 až 44 let. Je jich přes 42 tisíc. „Meziročně u této věkové skupiny vzrostl objem dluhu o 22 procent na 7,8 miliardy,“ doplnil Rajl.

Problémy se splácením ale jsou i u úvěrů na bydlení, tedy klasických hypoték nebo půjček ze stavebního spoření. „V prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o sedm procent, což je proti poslednímu čtvrtletí loňského roku více než dvojnásobná dynamika,“ uvedl Rajl.

Nárůst tak činil 0,3 miliardy korun a objem ohrožených úvěrů, kdy má domácnost problémy s platbami a hrozí, že nebude schopna závazky splácet, dosáhl 4,7 miliardy Kč. Určitým pozitivem je aspoň to, že počet problematických dlužníků meziročně mírně klesl na 8673.

Anketa

Měli jste někdy problém se splácením půjček?
Ano, nezaplatil/a jsem.
9,2 %
Ano, musela/a jsem měnit nastavení podmínek nebo řešit splátkový kalendář.
3,9 %
Hrozilo to, ale nakonec jsem peníze sehnal/a.
4,8 %
Ne, splácím bez problémů.
32,6 %
Žádné půjčky nemám.
49,5 %
Celkem hlasovalo 5542 čtenářů.

I zde největší podíl nesplácených půjček připadá na lidi mezi 35 a 44 roky věku, i když největší nárůst byl u mladých mezi pětadvaceti a třiceti roky.

Nával v poradnách

S větším počtem klientů, kteří nezvládají splácet půjčky, se v posledním roce potýkají i specializované poradny. „Minulý rok jsme řešili asi o dvacet procent více lidí, kteří neměli na splácení úvěrů a půjček. Dostávali se tak do nezvladatelných situací,“ řekl Novinkám Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden. Mnoho jich bylo i letos, ale zde organizace ještě nemá zpracované statistiky.

Podle Kalvody je to dané tím, že lidem vzrostly náklady na živobytí, především pak na bydlení. „Od začátku roku nebo v jeho průběhu jim rostly nájmy, což nebyli schopni pokrýt z příjmů ani z dávek na bydlení. Nehledě na to, že mnozí o dávky neměli ani zažádáno,“ konstatoval.

Za problémy ale pravděpodobně mohou stát i vysoké úrokové sazby hypoték, které v posledních letech nasazovaly banky. „V současné době se zhoršuje situace zejména u osob v produktivním věku 35 až 44 let, které jsou nejvíce zatíženi úvěry na bydlení. Lidé v této věkové kategorii se v posledních letech čím dál více zadlužují krátkodobými úvěry a jejich platební morálka se zhoršuje,“ doplnil Rajl.

Kolik lidé celkem dluží

Objem spotřebitelských a dalších krátkodobých půjček ke konci prvního čtvrtletí dosáhl 629 miliard korun, meziročně se zvýšil o 8,9 procenta.

Objem půjček na bydlení činil 3,06 bilionu korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostl o desetinu.

Průměrná dlužná částka na jednoho dlužníka u úvěrů na spotřebu je 276 000 korun, u půjček na bydlení pak téměř tři miliony.

Související témata:
Bankovní registr klientských informací (BRKI)
Nebankovní registr klientských informací (NRKI)

Výběr článků

Načítám