Článek
Analytici upozorňují také na to, že mnoho řetězců obchodů s doplňky, jako je Claire's, bylo zasaženo cly, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu a další země.
Prodejny Claire's jsou hlavně dospívajícími dívkami oblíbené nejen kvůli módním doplňkům, ale i pro službu propichování uší.
Ve Velké Británii má tento řetězec 278 obchodů, v Irsku 28. Claire's uvedla, že všechny prodejny zatím zůstanou otevřené. Nebude už ale přijímat nové online objednávky ani doručovat ty, které ještě nebyly odeslány. Zákazníkům by měla peníze za nedoručené zboží vrátit.
Claire's jmenovaní správci konkurzní podstaty z poradenské firmy Interpath avizovali, že „posoudí možnosti pro společnost“, které by mohly zahrnovat i prodej podniku, aby „zajistili budoucnost pro tuto oblíbenou značku“.
Další oběť úpadku nákupních tříd
Firma se sídlem v USA vyhlásila bankrot už dříve, a to v roce 2018. V současné době provozuje 2750 prodejen v 17 zemích Severní Ameriky a Evropy včetně Česka. Zda její potíže ovlivní fungování i dalších evropských poboček, není jasné. Stanovisko českého zastoupení se Novinkám zatím nepodařilo získat. Na českém trhu značka působí od roku 2010.
Claire's se topí ve dluzích, které aktuálně činí 690 milionů dolarů (zhruba 14,5 miliardy Kč). Společnost působí pod dvěma značkami, Claire's a Icing, a je vlastněna skupinou firem, včetně investičního giganta Elliott Management.
„Claire's je nejnovější obětí v řadě firem s převahou kamenných obchodů, které trpěly úpadkem hlavních nákupních ulic, jelikož se lidé více přesouvají k nakupování online,“ poznamenala BBC.
To potvrdil i šéf řetězce Chris Cramer. Z vyhlášení bankrotu rovněž viní „zvýšenou konkurenci, trendy spotřebitelských výdajů a pokračující odklon od kamenných obchodů“, stejně jako „dluhové závazky“ a širší ekonomické otřesy.