Hlavní obsah

Polsko odhaduje, že zdaněním mimořádných zisků energetických firem získá 70 miliard

25. 9. 2022, 13:46

Zdaněním mimořádných zisků energetických firem Polsko získá 13,5 miliardy zlotých (70 miliard Kč), očekává místopředseda polské vlády Jacek Sasin, který je zodpovědný za resort státního majetku. Vybrané peníze Varšava podle něj použije na zmírnění dopadů rostoucích účtů za energie pro domácnosti.

Foto: Profimedia.cz

Místopředseda polské vlády Jacek Sasin

Článek

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu přispěla ke vzniku globální krize na trhu s energiemi, kvůli které se mnoho lidí před nadcházející zimou obává vysokých výdajů.

„Už včera (v pátek) jsem premiérovi Mateuszi Morawieckému zaslal návrh na zdanění mimořádných zisků firem ve vlastnictví ministerstva státního majetku i firem soukromých,“ napsal Sasin v sobotu večer na twitteru.

„Odhadovaný příspěvek do rozpočtu je 13,5 miliardy zlotých, což vynaložíme na zmírnění dopadů růstu cen energií,“ dodal.

Premiér Morawiecki opakovaně řekl, že nadměrné zisky plynoucí z prudkého růstu cen energií by se měly rozdělit mezi spotřebitele. Vyzval i ke změnám v energetickém sektoru.

Proč je elektřina drahá? Plyn, slabé jádro ve Francii, propojenost

„Dnes tady máme situaci, kdy se u dodávek v příštím roce používá cena komodity na energetické burze a využívá se k tomu cena uhlí v Nizozemsku – a ne cena uhlí, za kterou nakupují elektrárny od provozovatelů polských dolů,“ napsal v sobotu ministr na Facebooku. „S tímhle my nesouhlasíme,“ dodal.

V pátek Sasin řekl, že předloží návrhy, které zavedou maximální ceny elektřiny pro ty „nejcitlivější odběratele“, jako jsou školy, nemocnice a místní úřady.

dopise zveřejněném na Twitteru Sasin navrhl pro tyto spotřebitele maximální cenu 618,24 zlotého (3207 korun) za megawatthodinu (asi 3,20 koruny za kilowatthodinu), což je proti letošnímu roku nárůst o 40 procent.

PŘEHLEDNĚ: Jak vlády v evropských zemích řeší drahé energie a vysokou inflaci

Polsko učinilo už řadu opatření na pomoc spotřebitelům. Jsou to například daňové úlevy nebo dotace na pohonné hmoty pro domácnosti, uvedla agentura Reuters.

Země nyní plánuje zmrazit na příští rok ceny elektřiny pro domácnosti na současných úrovních u odběru maximálně 2000 kilowatthodin.

V plánu má i pomoc energeticky náročným odvětvím v objemu 17,4 miliardy zlotých (přes 90 miliard korun) na období mezi lety 2022 a 2024.

Česká vláda se rozhodla stanovit maximální cenu elektřiny na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a maximální cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu včetně daně z přidané hodnoty pro maloodběratele.

Premiér Petr Fiala už dříve řekl, že řešení cenového stropu bude stát víc než 100 miliard korun.

Reklama

Výběr článků