Hlavní obsah

Politici v USA zvyšují minimální mzdu, z málo placených tak ale dělají nezaměstnané

18. 8. 2015, 10:31

Prudké zvyšování minimální mzdy ve Spojených státech nutí restaurační řetězce propouštět nekvalifikované pracovníky a nahrazovat je automatizací. Politici od Seattlu po New York si ke zvyšování minimální mzdy vzájemně gratulují, měli by se ale ohlédnout zpět na lidi, které nechali ve svém pochodu za pokrokem za sebou a dělají z nich nezaměstnané, píše v komentáři deník The Wall Street Journal (WSJ).

Foto: Andrew Nelles, Reuters

Lidé na snímku z letošního května demonstrují za minimální mzdu 15 dolarů na hodinu.

Článek

Prezident Barack Obama žádá zvýšení minimální mzdy na federální úrovni ze 7,25 dolaru na 10,10 dolaru za hodinu a levicoví politici v Seattlu či New Yorku ženou tuto mzdu ve svých městech až k 15 dolarům (366 korun). Na důsledky takového růstu mezd na zaměstnanost nekvalifikovaných lidí, jimž prý „progresivní" politici pomáhají, ale poukázal americký hamburgerový řetězec Wendy’s.

Finanční ředitel Wendy’s se ve čtvrtletní zprávě zmínil o tlaku na růst mezd a řekl, že firma se s tím bude vyrovnávat řadou technologických iniciativ, zejména pomocí automatizace, například budováním samoobslužných kiosků. Firma tak namísto lidí, kteří se pro ni stali příliš drazí, bude více využívat stroje.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zastánci růstu minimální mzdy stále tvrdí, že to prospěje hlavně zaměstnancům restaurací. Jelikož ale mnoho z nich tam pracovat kvůli povinně vyšší mzdě přestane, je dobrý důvod učinit z toho závěr, že aktivistické kampaně za zvýšení minimální mzdy přinesou prospěch zejména odborům, které je podporují.

Zdražovat nemohou, musí šetřit

Šéf Wendy’s Emil Brolick na otázku, jak by mohly franšízy této firmy zvyšovat ceny, aby kompenzovaly nárůst mzdových nákladů ve městech, jako je New York, řekl, že budou zkoumat hlavně možnosti snížení počtu personálu, zkrácení odpracovaného počtu hodin a dalších úspor.

„Vím, že jsou lidé, kteří si naivně myslí, že tyto mzdy lze jednoduše přenést do růstu cen,” řekl Brolick. Podle něj si to ale běžné restaurační řetězce nemohou dovolit. Růst mezd tak nakonec poškodí právě ty, jimž měl pomoci.

Podle WSJ to znovu ukazuje na obrovský rozpor mezi tvrzeními pokrokářů a realitou. Šéf řetězce McDonald’s Don Thompson sice loni, při protestech proti nízkým nástupním mzdám, vyjádřil souhlas s Obamovým plánem na zvýšení minimální mzdy, pak ale přišly zprávy, že firma pracuje na nových plánech automatizace.

„Málo placení zaměstnanci určitě nepotřebují další zákony, které je cenově vytlačí z práce,” uzavírá list.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků