Hlavní obsah

Plyn v Jamalu stále proudí obráceně. Putin viní Němce, ti mlčí

27. 12. 2021, 10:58

Plynovod Jamal, který přepravuje ruský plyn do západní Evropy, už sedmý den funguje v obráceném režimu. Plyn tak proudí z Německa do Polska. Vyplývá to z údajů německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Objem plynu a směr jeho toku v plynovodu se řídí podle požadavků odběratelů.

Foto: Vasily Fedosenko, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Podle údajů z německé měřicí stance Mallnow, která leží u hranice s Polskem, proudil v pondělí ráno plyn směrem na východ do Polska v hodinovém objemu téměř 1,2 milionu kilowatthodiny (kWh/h). Ruský vývozce plynu Gazprom si na pondělí nezarezervoval přes Jamal žádnou dodatečnou kapacitu pro vývoz plynu do Evropy.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden uvedl, že Německo nakoupený ruský plyn prodává do Polska a na Ukrajinu, místo aby jej samo použilo, a zmírnilo tak napětí na trhu. Němečtí dovozci plynu tedy podle Putina mohou za raketový růst cen plynu.

Německé ministerstvo hospodářství odmítlo Putinův výrok komentovat a dovozci plynu na žádost agentury Reuters o komentář nereagovali.

Proč Gazprom neposílá Jamalem plyn do Evropy? Rusko za to tentokrát nemůže

Ekonomika

Plynovod Jamal vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa. Jeho projektovaná kapacita je 32,9 miliardy metrů krychlových ročně. Směr toku plynu závisí na tom, jaké požadavky obdrží provozovatel přepravní soustavy od zákazníků, uvedla agentura TASS, když minulý týden popisovala mechanismus toku suroviny v potrubí.

Gazprom už dříve uvedl, že i po obrácení toku v plynovodu závazky vůči svým zákazníkům v Evropě plní. Také odběratelé v evropských zemích potvrzují, že dostávají od Gazpromu tolik plynu, kolik si objednali. Gazprom uvádí, že dodatečnou kapacitu pro přepravu potrubím Jamal si neobjednává, protože nikdo z odběratelů v Evropě ho o dodatečné objemy plynu nežádá.

Rusko vinu odmítá

Rusko odmítá náznaky, že obrácený tok suroviny v plynovodu je politickým rozhodnutím, i když tato situace nastává v době rostoucího napětí mezi Moskvou a Západem kvůli Ukrajině. Odmítá rovněž obvinění, že omezuje dodávky do Evropy s cílem vyvinout tlak na německé regulační orgány, aby schválily zprovoznění nového plynovodu Nord Stream 2.

Plyn dál zlevňuje, cena spadla pod 100 eur za MWh

Ekonomika

Některé východoevropské země kvůli neshodám s Moskvou nenakupují plyn přímo z Ruska, ale prostřednictvím kontraktů s jinými státy. Plyn od Ruska tak nakoupí západoevropské podniky a ty jej následně posílají zpět na východ do zemí, které nechtějí nakupovat přímo od Ruska. To je také zřejmě jedním z důvodů obráceného toku plynu v plynovodu.

Údaje slovenského provozovatele plynovodů Eustream ukazují, že požadovaná kapacita pro pondělní tok ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko přes hraniční uzel Veľké Kapušany činí 731 574 megawatthodin (MWh). To je zhruba stejná úroveň jako v pátek, ale méně než na začátku prosince.

Reklama

Výběr článků