Hlavní obsah

Odbory odmítly nabídku Škody Auto na růst mezd o 10 procent

28. 3. 2018, 10:03

Odbory Škody Auto odmítly nabídku firmy na růst tarifních mezd o deset procent a vyplacení mimořádné prémie 5000 korun ve mzdě za duben. Odboráři to uvedli na svém webu. Nabídku pokládají za nedostatečnou. Navíc hrozí, že vypovědí dohody o práci ve vícesměnných systémech. Automobilka přitom podle odborů označila poslední nabídku za konečnou.

Foto: Radek Plavecký, Právo

Ilustrační foto

Článek

V prosinci se automobilka s odbory dohodla na prodloužení dohod o práci ve vícesměnných systémech.

Klasický systém práce ve Škodě činí 15 směn za týden, továrna v Kvasinách na Rychnovsku má do konce letošního roku fungovat v osmnáctisměnném systému, lakovna v Mladé Boleslavi v sedmnáctisměnném systému. Zaměstnanci se tak mezi sebou dělí také o pracovní soboty.

V případě vícesměnných systémů se však týdenní pracovní doba zaměstnance nemění, jen se rozděluje do více dnů a lidé navíc dostávají speciální příplatky.

Škoda Auto
Je jedním z největších zaměstnavatelů v Česku, je součástí německého koncernu Volkswagen. Ve třech výrobních závodech v Česku zaměstnává zhruba 30 tisíc lidí. Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, a na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s místními partnery. Automobilka loni dodala rekordních 1,2 miliónu aut.
Zdroj: ČTK

Součástí první části kolektivního vyjednávání byla také dohoda o flexikontech, což je páteční noční směna v Mladé Boleslavi nad rámec klasického směnného systému.

Obě tyto dohody jsou nyní odboráři připraveni vypovědět. Firmě by tento krok mohl způsobit velké problémy, protože již nyní pracuje na hraně své kapacity.

Chtějí víc než 10 procent

Zvýšení tarifů znamená pro zaměstnance automaticky i vyšší osobní ohodnocení a také vyšší zaručené bonusy, které se počítají právě z těchto dvou složek. Průměrná hrubá dělnická mzda ve Škoda Auto činila loni 40 557 korun, tedy zhruba o deset procent více než v roce 2016.

Odboráři již před začátkem kolektivního vyjednávání uvedli, že chtějí dvouciferný růst mezd, který bude zároveň vyšší než deset procent.

Odboráři budou o svém dalším postupu jednat na dnešním mimořádném zasedání.

Reklama

Související články

Škoda chce vyrábět i v sobotu

6. 3. 2018, 8:52

Až dva milióny nových vozů by v budoucnu mělo každoročně nést logo Škoda Auto. To by znamenalo zvýšení výroby o 800 tisíc aut. Část z těchto nových aut by se...

Škoda Auto utržila rekordních 422 miliard

21. 3. 2018, 10:32

Tuzemská automobilka Škoda Auto ohlásila nové rekordní výsledky za loňský rok. Ten byl dosud nejlepší ve více než stoleté historii firmy. Tržby dosáhly 16,6...

Výběr článků