Článek
Vyplývá to z dat norimberské společnosti BarthHaas, která je největším světovým obchodníkem s chmelem.
Podle autora zprávy Heinricha Meiera produkce piva v Rusku vzrostla o zhruba devět procent na 9,1 miliardy litrů. V Německu se naopak o procento snížila na 8,4 miliardy litrů. Ještě před pěti lety přitom zpráva ukazovala náskok Německa v čele evropského žebříčku o přibližně 1,4 miliardy litrů, upozornila agentura DPA.
Generální ředitel společnosti BarthHaas Thomas Raiser připisuje nárůst produkce piva v Rusku mimo jiné skutečnosti, že se tam nyní méně piva dováží. To posiluje domácí producenty.
Čína podle zprávy loni vyprodukovala přes 34 miliard litrů a USA více než 18 miliard litrů piva. V obou případech to znamená pokles o přibližně pět procent. Brazílie a Mexiko v roce 2024 také vyprodukovaly více piva než Rusko a Německo, a to 14,7 miliardy, respektive 14,5 miliardy litrů. Globální produkce mírně klesla na 187,5 miliardy litrů.
Česko je na 21. místě
BarthHaas zaznamenal pokles poptávky v západních zemích, kde se pivo produkuje. Připisuje to mimo jiné stárnoucí populaci, konkurenci rostoucího počtu jiných nápojů a klesající kupní síle v ekonomicky obtížné době.
V první desítce největších světových producentů piva jsou ještě Japonsko, Španělsko, Jižní Afrika a Velká Británie.
Česko figuruje v žebříčku na 21. místě. Loni se zde vyprodukovaly dvě miliardy litrů piva, což je zhruba stejně jako o rok dříve.
Ruská agentura RIA Novosti letos v lednu s odkazem na státní statistiky napsala, že nejvíce piva do Ruska loni dodávali Němci a Češi. Export z Česka se dokonce meziročně zvýšil, podobně jako vývoz z Číny.
Největší české pivovary už dříve Novinkám sdělily, že oficiální vývoz do Ruska přerušily prakticky ihned po začátku války na Ukrajině v únoru 2022. Pokud české pivo končí v Rusku, dostane se tam podle nich většinou přes prostředníka z jiné země, který pivo v Česku nakoupí a následně do Ruska přeprodá.