Hlavní obsah

Německo pod Merzem už nebude blokovat jadernou energii v EU

2:33
2:33

Poslechněte si tento článek

S novou vládou v Německu přichází obrat v otázce energetiky. Kabinet kancléře Friedricha Merze upouští od dlouhodobého odporu Německa vůči jaderné energii. Berlín při nedávných jednáních s Paříží oznámil, že již nebude blokovat francouzské snahy na prosazení toho, aby v legislativě EU byla jaderná energie na stejné úrovni jako obnovitelné zdroje energie. S odvoláním na představitele obou stran o tom v pondělí informoval Financial Times (FT).

Foto: Ludovic Marin, Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron (vpravo) s německým kancléřem Friedrichem Merzem v zahradě Elysejského prezidentského paláce v Paříži

Článek

Rozkol v otázce jaderné energie byl v posledních letech zásadním sporem mezi oběma zeměmi, který zpožďoval rozhodnutí o energetické politice EU, a to i během krize, která naplno vypukla po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022.

„Němci nám říkají: budeme velmi pragmatičtí v otázce jaderné energie,“ řekl FT vysoce postavený francouzský diplomat, jenž byl do těchto rozhovorů zapojen. Bude to podle něj znamenat, že „budou odstraněny všechny předsudky proti jaderné energii, které tu a tam stále zůstávají v legislativě EU“.

„Bude to zásadní změna politiky,“ potvrdil německý představitel.

Zvrat v politice dává FT do souvislosti s tím, že Merz hledá způsoby, jak by se Německo mohlo připojit k francouzskému jadernému štítu jako odstrašující prostředek proti budoucí ruské agresi. „Nyní jsme konečně otevřeni rozhovorům s Francií o jaderném odstrašení Evropy. Lepší pozdě než nikdy,“ dodal německý představitel.

Merz se snaží oživit francouzsko-německou spolupráci, což je předpoklad pro zásadní rozhodnutí na celounijní úrovni. Ta se za bývalého kancléře Olafa Scholze zastavila.

„Když se Francie a Německo dohodnou, je pro Evropu mnohem snazší jít kupředu. I když zůstává několik výzev, věřím, že tento problém bude vyřešen,“ řekl Lars-Hendrik Röller, profesor na berlínské obchodní škole ESMT, který byl hlavním ekonomickým poradcem bývalé kancléřky Angely Merkelové.

Merz, který v únoru vyhrál volby, byl kritický k rozhodnutí své země opustit jadernou energetiku v roce 2011 pod vedením Merkelové, jež podle něj připravila Německo o levnou a spolehlivou elektřinu.

Svého předchůdce Scholze kritizoval zase za to, že jeho vláda uzavřela poslední tři německé jaderné elektrárny, i když se Německo potýkalo s vysokými cenami energií. Konvenční jaderné elektrárny sice znovu otevřít neplánuje, slíbil však, že bude investovat do nových technologií, včetně malých modulárních reaktorů a jaderné fúze.

S koncem německého odporu tak zůstává v EU striktně proti jádru už jen Rakousko. Otočku nedávno učinily také Nizozemsko nebo Belgie, jež dokonce prodloužila provoz dvou jaderných reaktorů, které měla letos zavřít.

Výběr článků

Načítám