Hlavní obsah

Moravia Steel klesly tržby, problémem byla stagnující poptávka i ceny energií

2:06
2:06

Poslechněte si tento článek

Skupině Moravia Steel miliardáře Tomáše Chrenka loni klesly konsolidované tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží meziročně o 3,93 miliardy na 62,66 miliardy korun. Pokles představoval 5,9 procenta. Skupina vytvořila čistý konsolidovaný zisk 543 milionů korun, předloni to bylo 94 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy skupiny zveřejněné ve Sbírce listin.

Foto: Pavel Karban, Právo

Součástí Moravia Steel jsou i Třinecké železárny.

Článek

Chrenek, který je předsedou dozorčí rady, uvedl, že z pohledu skupiny lze rok 2024 hodnotit jako relativně stabilizovaný bez zásadnějších negativních výkyvů, pokud jde o základní makroekonomické ukazatele včetně nízké míry inflace nebo dodávky surovin důležitých pro hutní produkci, zejména v největší dceřiné společnosti Třinecké železárny.

„Limitující pro nás v roce 2024 byla přetrvávající stagnace poptávky a úrovně cen v ocelářství ve vazbě na složitou hospodářskou situaci, což byl i případ vývozu do klíčové odběratelské země – Německa. Příznivější oživení přitom nelze očekávat ani v následujícím období,“ uvedl Chrenek.

Klíčovým partnerem je Německo

Objem prodeje hutních produktů se Moravia Steel loni oproti roku 2023 mírně zvýšil téměř na 2192 kilotun. O rok dříve to bylo 2184 kilotun. Na českém trhu skončilo téměř 673 kilotun, do zahraničí pak mířilo skoro 1519 kilotun.

Dlouhodobě nejvýznamnějším vývozním teritoriem jsou pro Moravia Steel země EU, loni s podílem více než 90 procent. „Klíčové odběratele v rámci zemí EU má Moravia Steel dlouhodobě v Německu, které se na tomto vývozu podílí rovnými 33 procenty. Mezi další významné odběratelské země se řadí Itálie (16,5 procenta), Slovensko (15,9 procenta), Polsko (13,8 procenta),“ uvedla společnost. Důležitými trhy jsou pro skupinu také Maďarsko či Rumunsko, mimo EU jsou relevantními odběrateli USA, Velká Británie, Kanada.

Výběr článků

Načítám