Hlavní obsah

Ministerstvo hledá poradce pro dostavbu silnice R4 za sto miliónů

15. 9. 2015, 20:02

Ministerstvo dopravy hledá právního, finančního a technického poradce pro vypsání výběrového řízení na dostavbu rychlostní silnice R4 za přispěním soukromého kapitálu. Podle Věstníku veřejných zakázek ministerstvo vyčíslilo odhadovanou cenu zakázky na 97,5 miliónu korun.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

"Vítězná společnost bude odpovědná za poradenství během všech fází až do finančního uzavření projektu a součástí vyhlášené zakázky je i možnost opce pro využití poradenství po finančním uzavření projektu. Délka zpracování je 20 měsíců od data podepsání smlouvy," uvedlo ministerstvo dopravy.

Pro pilotní projekt PPP vybralo ministerstvo dostavbu dosud nedokončených úseků rychlostní silnice R4 mezi Příbramí a Pískem v celkové délce 32 kilometrů. Schválí-li celý postup vláda, výstavba zbylé části R4 by mohla začít v roce 2017. Úřad by chtěl formou PPP projektu řešit i dostavbu rychlostní silnice R7 vedoucí z Prahy do Chomutova.

Řešení místo dotací

Rychlostní silnice R4 a R7 nejsou součástí prioritní transevropské silniční sítě, a není proto na jejich výstavbu možné využít ve velké míře evropské dotace. Řešení formou PPP, kdy komunikaci postaví na své vlastní náklady soukromý subjekt, který ji pak po předem dohodnutou dobu provozuje a získává příjmy z mýta, je proto podle ministerstva dopravy nejvhodnějším modelem financování.

V minulosti se stát pokoušel o zapojení soukromého kapitálu při výstavbě dálnic R47 u Ostravy a částí jihočeské D3. Podle ministerstva byla hlavním problémem, proč tyto stavby nakonec soukromý investor nebudoval, nedostatečná připravenost projektů a v případě D3 rovněž potřeba prioritně čerpat peníze z EU.

Hledá se nový mýtný poradce

Současná zakázka na poradenství k R4 není jedinou soutěží, ve které si může vítěz přijít na miliónové částky. Vloni například ministerstvo dopravy vyhlásilo tendr na mýtného poradce s odhadovanou cenou 130 miliónů korun.

Úřad sice tento tendr nakonec zrušil, samotné společnosti nicméně za svoje služby požadovaly mnohem nižší částky, než ministerstvo dopravy původně očekávalo. Favorizovaná společnost Arthur D. Little, která ze všech účastníků nabídla nejméně, požadovala 23 miliónů korun.

Ministerstvo v srpnu oznámilo, že po konzultacích v koalici vypíše nový tendr na mýtného poradce. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků