Článek
„Zaměstnavatelé mají v horkém počasí vůči svým zaměstnancům i určité zákonné povinnosti, například zajistit dostatečný přísun pitné vody, a to zejména u fyzicky náročných profesí nebo v prostředí, kde teplota překračuje stanovené limity,“ upozornil Jiří Halbrštát z ManpowerGroup.
To se podle něj týká především staveb, výroby nebo skladů, ale i některých kanceláří bez klimatizace. V praxi to může znamenat třeba zajištění barelu s vodou, chlazených nápojů nebo pravidelného doplňování nápojových automatů.
„Obecně platí, že zaměstnavatel má povinnost vytvářet bezpečné pracovní podmínky. Konkrétní teplotní limity jsou stanoveny ve vládním nařízení, které dělí práce do osmi tříd podle fyzické náročnosti,“ upřesnila advokátka Veronika Vicari z Donati Legal.
Maximální povolená teplota na pracovištích s administrativní činností či laboratorními pracemi je 27 stupňů Celsia. A například u pokladních v obchodě to je o stupeň méně. „Tyto limity ale nemusí být dodrženy při mimořádně teplém dni nad třicet stupňů, kdy zaměstnavatel musí zajistit alespoň pitnou vodu,“ uvedla Veronika Vicari.
Pokud teplotní limity nejsou dodrženy u fyzicky náročnějších prací, jako jsou výkopové a stavební práce či práce zdravotních sester, musí zaměstnavatel zajistit střídání práce a bezpečnostní přestávky a poskytnout mineralizované nápoje.
Podle serveru Práce.cz by měly bezpečnostní přestávky nastoupit tehdy, jestliže teploty na pracovišti překročí 36 stupňů.