Článek
„Pro první pololetí roku 2025 tento úrok odpovídá roční úrokové sazbě ve výši dvanáct procent,“ řekl Novinkám mluvčí Generálního finančního ředitelství Patrik Madle.
V daňovém řádu je však podle něj zmírňující mechanismus v podobě toleranční doby pro případy, že by na platbu někdo jen zapomněl a daň poslal o pár dnů později.
„Úrok z prodlení díky tomu začne nabíhat až od čtvrtého dne následujícího po dni splatnosti. Tedy až v případech, kdy platba daně nebude připsána na účet finančního úřadu nejpozději 5. června 2025,“ upřesnil Madle.
Povinnost uhradit úrok z prodlení přitom vznikne až ve chvíli, kdy jeho výše přesáhne tisíc korun. Proto podle Madleho v praxi obvyklé drobné zpoždění v platbě nebývá vůbec penalizováno.
Finanční úřady přitom začaly lidem už v dubnu posílat datové zprávy, složenky, případně e-maily s informací o výši daně a možnosti, jak ji uhradit. Tedy například již zmíněnou složenkou na poště nebo z účtu vyplněním uvedených údajů či přes přiložený QR kód.
Upozornění z úřadu
Pokud peníze na účet finanční správy včas nedorazí, budou je její pracovníci nejdříve kontaktovat například e-mailem, telefonicky nebo SMS zprávou.
„Cílem je především upozornit na nedoplatek a umožnit jeho jednoduché a včasné vyřešení. Samozřejmě u vyšších částek, pokud poplatník nereaguje ani na následné formální výzvy správce daně, může být daň následně vymáhána v rámci daňového řízení včetně souvisejících nákladů,“ dodal Madle.
Pokud má člověk pochybnosti o správnosti vyměřené daně z nemovitých věcí, doporučuje, aby neprodleně kontaktoval úřad a požádal o vysvětlení. Často může být jiná výše způsobena stanovením jiného místního koeficientu obcí.