Hlavní obsah

Gazprom zvýšil dodávky plynu do Maďarska

15. 8. 2022, 12:10

Gazprom začal dodávat Maďarsku dodatečné objemy zemního plynu, o které požádala vláda premiéra Viktora Orbána. V sobotu to potvrdil mluvčí maďarského ministerstva zahraničí Tamás Menczer.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Prostřednictvím plynovodu TurkStream zvýšil Gazprom od pátku dodávky do Maďarska o 2,6 milionu kubíků denně. „To potrvá do konce srpna a probíhají jednání o navýšení dodávek i v září,“ uvedl.

Maďarsko se snaží získat dalších 700 milionů metrů krychlových. Orbánova vláda požádala o navýšení s cílem vyhnout se problémům v zimě.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó jednal v červenci v Moskvě o zvýšení dodávek plynu. Moskva tehdy oznámila, že žádost zváží.

Hanba, jak mohou být v EU? Maďarský ministr vedle rozzářeného Lavrova pobouřil

Tak jako některé další země v Evropě i Maďarsko čelí energetické krizi, kterou zhoršila válka na Ukrajině a dopady západních sankcí zavedených vůči Rusku.

Zvýšení dodávek ruského plynu do Maďarska přichází v době, kdy naopak dodávky ruského plynu do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 prudce klesly. Dostaly se až na 20 procent jeho kapacity. Gazprom toto snížení odůvodnil potížemi s turbínami.

V Bulharsku protestují proti možnému obnovení odběru plynu z Ruska

Maďarský premiér Viktor Orbán ruskou invazi na Ukrajinu odsoudil, vůči Rusku ale nezaujal tak vyhraněný postoj jako některé jiné země v Evropě. Hlasoval sice společně se svými partnery v EU pro sankce, ale týdny blokoval plán na zákaz dovozu ruské ropy, než se mu podařilo získat pro Maďarsko výjimku.

Orbán také prohlásil, že strategie Západu na podporu Ukrajiny napadené Ruskem nefunguje, nový přístup by se měl soustředit na vyjednávání o míru, nikoliv na vítězství ve válce. Budapešť podle Orbána nepodpoří evropské sankce, které by se týkaly dovozu ruského plynu, protože nechce poškodit ekonomiku země.

Reklama

Výběr článků