Článek
„Úroveň nálady zůstává nadále nízká a nejistota vysoká,“ uvedl analytik NIM Rolf Bürkl. „Nevypočitatelná celní a obchodní politika americké vlády, turbulence na burzách a obavy z třetího roku stagnace v řadě se postaraly o to, že spotřebitelská nálada je slabá,“ dodal.
Důvěra německých spotřebitelů v ekonomiku se mírně zlepšila už v předcházejícím měsíci, podle revidovaných údajů vzrostla na minus 20,8 bodu. GfK původně udával 20,6 bodu. Celkově důvěra v německé hospodářství vzrostla už potřetí v řadě. Nyní je index na nejvyšší úrovni od loňského listopadu.
Stín na německé hospodářství vrhá především americká obchodní a celní politika. Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že jednání s Evropskou unií o obchodu jsou obtížná a nikam nevedou, takže doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z EU clo 50 procent. Později souhlasil s prodloužením lhůty do 9. července, aby bylo možné dojednat „dobrou dohodu“.
Už v dubnu představil rozsáhlá cla, která označil za reciproční, s minimální sazbou deset procent na většinu zboží dováženého do USA. Na dovoz výrobků z EU zavedl clo 20 procent. Den po začátku platnosti cel však s okamžitou platností na 90 dní snížil většině zemí takzvanou reciproční sazbu na deset procent. Už dříve Trump oznámil také 25procentní cla na dovoz hliníku a oceli a na dovoz automobilů.
Opakovaný pokles
Americká celní a obchodní politika má výrazný dopad na německé hospodářství, které je orientované na export. Nyní hrozí, že letos německá ekonomika vykáže třetí celoroční pokles za sebou.
Poradní orgán německé vlády minulý týden zhoršil svoji prognózu růstu hospodářství a nově očekává stagnaci, tedy nulový růst. Loni v listopadu ještě předpovídal, že se letos HDP zvýší o 0,4 procenta.
Se stagnací počítá podle dubnových údajů také německá vláda, která ještě na konci ledna odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu dokonce na 1,1 procenta. Německo má největší ekonomiku v Evropě a je na něm závislá mimo jiné řada českých firem.