Článek
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá.
Německá ekonomika se díky návratu k růstu vyhnula takzvané technické recesi. Ta se obvykle definuje jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. V posledním čtvrtletí loňského roku se HDP snížil o 0,2 procenta.
Důvodem vyššího růstu je podle předsedkyně statistického úřadu Ruth Brandové překvapivě dobrý konjunkturální vývoj v březnu. „Především výroba ve zpracovatelském odvětví a vývoz se vyvíjely lépe, než se původně předpokládalo,“ uvedla.
Ve stínu celní války
Německou ekonomiku podpořil zejména export automobilů a léčiv. To podle statistiků souvisí mimo jiné s agresivní celní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, kvůli níž se zákazníci snaží předzásobit.
Ekonomové se shodují, že navzdory oživení v prvním čtvrtletí představuje Trumpova obchodní politika pro německé hospodářství nadále značné riziko.
Podnikatelská aktivita v celé eurozóně v květnu podle průzkumu společnosti S&P Global mírně klesla, když se zhoršila situace v sektoru služeb, situace v průmyslu ovšem vykazovala další známky stabilizace.
„V dlouhodobějším horizontu jsou zde důvody pro důvěru v příznivý hospodářský vývoj,“ prohlásil ekonom Cyrus de la Rubia ze společnosti Hamburg Commercial Bank.
Oživení v průmyslu má podle něj široké základy, povzbudivé signály přicházejí právě z Německa i Francie. „Podporu by mohlo přinést další snížení úrokových sazeb, pomáhají rovněž nižší ceny ropy,“ dodal. Německo by podle něj díky plánům na rozsáhlé investice do infrastruktury a obrany mohlo získat zpět pozici ekonomického motoru eurozóny.