Hlavní obsah

Česko má pátou nejnižší minimální mzdu v EU

23. 5. 2014, 19:03
Novinky, Tomáš Volf

Minimální mzda v ČR je pátá nejnižší v Evropské unii. Vyšší minimální mzdu berou Slováci, Poláci nebo Maďaři. Minimální mzda naopak vůbec není stanovena například v Německu a Itálii. Vyplývá to ze statistik Eurostatu.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Minimální mzda je v ČR 8 500 korun. Nižší mají stanovenou pouze v Rumunsku, Bulharsku, Lotyšku a Litvě.

V Polsku berou minimální mzdu v přepočtu kolem 10 800 korun, v Maďarsku 9 206 korun. Vyšší minimální mzdu než v ČR pobírají také Slováci, kde jsou přitom průměrné mzdy asi na 80 procentech těch českých. Minimální mzda je na Slovensku 338 eur (9 288 korun)

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Naopak nejvyšší minimální mzda z celé EU je uzákoněna v Lucembursku - 1874 eur (51 500 korun), následuje Nizozemsko a Francie.

Ministryně práce navrhuje navýšení na 9 tisíc

Minimální mzda má zajistit, aby příjmy zaměstnance neklesly pod sociálně přijatelnou úroveň a motivovat k hledání práce namísto pobírání sociálních dávek. Má být také ochranou proti nekalé soutěži firem vzniklé výplatou příliš nízkých mezd.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová navrhuje, aby se příští rok  zvýšila alespoň o pět set korun na devět tisíc.

Na potřebě a prospěšnosti institutu minimální mzdy se ale všichni ekonomové ani politici neshodnou. Dokazuje to i fakt, že z členských zemí EU není minimální mzda stanovena zákonem ve Finsku, Švédsku, Dánsku, Německu a Itálii.

Švýcaři o víkendu v referendu jasně odmítli zavedení minimální mzdy, která měla být s hodinovou sazbou 22 švýcarských franků (téměř 500 korun) nejvyšší na světě. Podle konečných výsledků se proti návrhu vyslovilo 76,3 procenta účastníků referenda.

Ve Švýcarsku institut minimální mzdy neexistuje, proto přišly odbory s návrhem na její zavedení a její výši stanovily na 4000 švýcarských franků (90 tisíc korun) měsíčně. Alespoň tolik ve Švýcarsku, které není členem EU, ale patří do Schengenu, vydělává zhruba 90 procent všech zaměstnanců. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Související články

Švýcaři odmítli minimální mzdu

18. 5. 2014, 21:07

Švýcaři v nedělním referendu jasně odmítli zavedení minimální mzdy, která měla být s hodinovou sazbou 22 švýcarských franků (téměř 500 Kč) nejvyšší na světě....

Výběr článků